• Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Reklama

AKTUALNOŚCI

STOLARKA W PIGUŁCE: Kryzys w firmie DrutexW połowie lutego media obiegły sensacyjne informacje dotyczące firmy Drutex, w której powstał poważny konflikt właścicielski pomiędzy członkami rodziny. Strony tego sporu przerzucają się oświadczeniami, w których przedstawiają swoje racje. O co tak naprawdę chodzi w całym zamieszaniu wokół spółki?


Rodzinny konflikt o Drutex

W dniu 18 lutego redakcja Forum Branżowego uzyskała w prokuraturze bytowskiej potwierdzenie, że od największego udziałowca Drutexu wpłynęło zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa z art.296 par.1a KK (nadużycie uprawnień i działanie na szkodę spółki). W tym samym dniu spółka wysłała komunikat, w którym stwierdziła, że „podjęto podstępne działania”, których celem było usunięcie prezesa Leszka Gierszewskiego i „przejęcie władzy w firmie”. Na odpowiedź drugiej strony konfliktu nie trzeba było długo czekać.

Jeszcze tego samego dnia swoje oświadczenie wydała Grażyna Gierszewska, przewodnicząca Rady Nadzorczej Drutex SA, żona prezesa Gierszewskiego. Stwierdza w nim m.in. że właścicielami większościowego pakietu akcji w spółce są wspólnie z mężem, gdyż są one objęte wspólnotą majątkową, a motywami jej działań oraz ich dzieci było „niedopuszczenie do bezpodstawnego i niekorzystnego dla spółki odwołania z członka zarządu Bogdana Gierszewskiego a także wiceprezes Karoliny Dobranowskiej”.

Oświadczenie za oświadczeniem
Media szybko podjęły temat. Artykuły na temat rodzinnego konfliktu pojawiły się nie tylko w mediach branżowych, takich jak Forum Branżowe, ale także w mediach regionalnych, ogólnopolskich, a nawet w prasie plotkarskiej. Wówczas rozpoczął się festiwal oświadczeń obu stron konfliktu, wprowadzanie w szczegóły sporu oraz życia prywatnego akcjonariuszy spółki. Na pewnym etapie osoby śledzące sytuację u jednego z największych w Polsce producentów stolarki miały prawo się już w tej historii pogubić. Dlatego postanowiliśmy przybliżyć główne fakty i wyjaśnić źródło konfliktu w firmie Drutex.

O co tu chodzi?
Przed wyjazdem na urlop do Dubaju prezes Gierszewski zwołuje na poniedziałek 18 lutego Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Wspólników, na którym mają zapaść uchwały o odwołaniu dwóch pozostałych członków zarządu. Jednym z nich jest wiceprezes Karolina Dobranowska, córka prezesa, która wraz z bratem posiada 25 proc. akcji Spółki.

Pod nieobecność Prezesa pani Karolina, jak ustalił Puls Biznesu, zmienia zapis w księdze akcji Spółki, dopisując tam, gdzie do tej pory widniał sam Leszek Gierszewski i 75 proc. akcji, swoją mamę, a małżonkę Leszka, Grażynę Gierszewską. Dysponentami tych 75 proc. akcji mieli być teraz Leszek i Grażyna Gierszewscy na zasadach małżeńskiej wspólnoty majątkowej. Twórca i szef Drutexu miałby od tej pory 37,5 proc. akcji Spółki – reszta byłaby w rękach żony i dzieci.

Konfliktu dotyczy więc de facto interpretacji prawnej – czy nabycie akcji ze środków z majątku wspólnego oznacza wykonywanie uprawnień korporacyjnych przez oboje małżonków, czy jednak akcjonariuszem jest tylko małżonek uczestniczący w tej czynności?

Zachowanie status quo

W dniu 6 marca firma Drutex poinformowała o postanowieniu Sądu Okręgowego w Gdańsku, dotyczącym osoby uprawnionej do wykonywania praw korporacyjnych w imieniu firmy – jest nią Leszek Gierszewski z tytułu posiadania ponad 75 proc. akcji spółki. Dodatkowo Sąd Okręgowy w Gdańsku zakazał Grażynie Gierszewskiej wykonywania praw korporacyjnych z akcji spółki Drutex, przysługujących wyłącznie Leszkowi Gierszewskiemu. Czy ta decyzja zamyka temat, czy kończy tylko pierwszą rundę starcia? Wkrótce powinniśmy poznać odpowiedzi również na te pytania.Pozostałe wiadomości z branży:
Komponent Swisspacer Air wzbudził duże zainteresowanie na targach Budma 2019 w Poznaniu. Zapewnia on wiele korzyści - kompensuje ciśnienie w szybie izolacyjnej, niweluje ryzyko jej pęknięcia przy transporcie na różnych wysokościach i ogranicza negatywne wpływy klimatyczne. Oprócz wspomnianych korzyści element ten przeciwdziała także optycznym zniekształceniom w bardzo wysokich budynkach (do 300 metrów) i ma pozytywny wpływ na zachowanie właściwej izolacyjności termicznej. Więcej…

Jak zachować maksymalnie gładką fasadę przy jednoczesnym zachowaniu możliwości otwierania skrzydeł? Z pomocą przychodzi tu automatyka. Dzięki zastosowaniu specjalnych profili napędów i systemy fasadowego możliwe jest wykorzystywanie równolegle odstawnego okna ze skrzydłami klejonymi strukturalnie. Tego typu rozwiązanie z zakresu automatyki zaprezentowała na targach Bau 2019 w Monachium firma D+H. Więcej…

Szklane drzwi przesuwne coraz częściej doceniane są przez architektów wnętrz. Wysublimowany i delikatny design, rozwiązania o szerokim zakresie zastosowań dla nowoczesnych budynków mieszkalnych i komercyjnych oraz efekt większej przestronności wnętrza, to główne atuty przemawiające za takimi rozwiązaniami. Jednak szklane drzwi bez odpowiedniego systemu na nic się nie zdadzą. Ciekawie prezentuje się w tym przypadku seria systemów HELM GT firmy Woelm GmbH w wariantach dla montażu ściennego, sufitowego, jak i w nadprożu. Więcej…

Forum Branżowe
press box

  • POPULARNE
  • NOWE

Mama na obcasach. Kobiety z branży stolarki o łączeniu macierzyństwa z karierą zawodową

Święto Mamy skłoniło nas do rozważań dotyczących skutecznego łącznie kariery zawodowej z ...

2019-05-24 11:25:14

Czas na panoramiczne okna

Kiedyś duże przeszklenia stanowiły charakterystyczny element fasad obiektów publicznych, a dziś ...

2019-05-23 05:55:53

Na co zwrócić uwagę przy wyborze drzwi tarasowych?

Duże okno balkonowe z widokiem na ogród to marzenie wielu inwestorów. Choć w teorii drzwi tarasowe ...

2019-05-23 05:28:40

"Bezpieczeństwo bez granic" - polska i niemiecka policja o poprawie bezpieczeństwa domów i mieszkań

14 maja w niemieckim Pfaffenhain odbyła się pierwsza polsko-niemiecka konferencja szkoleniowa pn. ...

2019-05-21 06:17:57

Bateria nablatowa w nowoczesnym salonie łazienkowym

Jest nieodłączną towarzyszką umywalki i może być wspaniałą ozdobą przestrzeni, w  której obie się ...

2019-05-21 06:05:47

STOLARKA W PIGUŁCE: Wystartował pierwszy podcast branżowy w Polsce

„Branżowisko” to nowy podcast, który zadebiutował w maju 2019 r. Audycje są tworzone wspólnie przez ...

2019-05-17 12:49:29

OKNOPLAST po raz kolejny uhonorowany Orłem 'Wprost"

W poniedziałek 13 maja w Krakowie odbyła się gala wręczenia nagród Orły „Wprost” Województwa ...

2019-05-16 05:19:05

Nowość marki CREATON - Dachówka SIMPLA w kolorze łupka FINESSE glazurowana

SIMPLA dołącza do modnej kolekcji dachówek ceramicznych CREATON dostępnych w kolorze łupka z ...

2019-05-15 07:00:48

Nowości armatury instalacyjnej i techniki grzewczej FERRO

Bezpieczne instalacjeArmaturę regulująco-zabezpieczającą firmy FERRO wzbogaciły nowe grupy ...

2019-05-14 06:17:01

Andrzej Wiśniowski odznaczony Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości

Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości honoruje wysiłki wszystkich osób, które w trakcie ...

2019-05-10 10:25:37

PROJEKTY DOMÓW

POLECAMY

 
Budynek w stylu high-tech

Budynek w stylu ...Nowa siedziba amerykańskiej firmy ...

SmartOffice wkracza na katowicki rynek powierzchni biurowych z usługą biur serwisowanych

SmartOffice wkracza na ...

SmartOffice uruchomił w Katowicach usługę biur ...

Nowoczesny śródmiejski biurowiec - Nowy Świat 2.0

Nowoczesny śródmiejski ...

Na wąskim przesmyku pomiędzy majestatycznym ...Kontakt