• Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Reklama

AKTUALNOŚCI

Nowoczesne aluminium i celtyckie skarby w nowej realizacji AluprofŹródlane kąpielisko Árpáda w Csillaghegy przeszło w zeszłym roku całkowitą modernizację. Z wyzwaniem połączenia historycznych wnętrz, niesamowitego krajobrazu i nowoczesnego, pasywnego budownictwa poradziła sobie firma Aluprof Hungary Kft., która zaprojektowała oraz dostarczyła systemy okienne i drzwiowe.


Csillaghegyi Árpád Forrásfürdő, znajdujące się na obrzeżach węgierskiego Budapesztu jest położone wśród lasów, na polach tarasowych, których uprawą zajmowali się starożytni Rzymianie. Nazwa kurortu pochodzi zaś od legendarnego wodza węgierskiego - Árpáda, który na początku X wieku miał, według legend, zostać pochowany w okolicy. Historia term sięga XIX w. Już wtedy Węgrzy wykorzystywali wodę, która wypływała ze źródła na wzgórzu. Gromadzili ją w wysokim, ceglanym basenie i zasilali nią młyn. Pierwsza wersja kąpieliska pochodzi z lat dwudziestych ubiegłego wieku – sto lat temu na gości czekały dwa baseny rekreacyjne i długi, 50-metrowy basen pływacki. Obiekt, który w ówczesnych czasach był jednym z najnowocześniejszych kompleksów tego typu (posiadał m.in. pierwszy na Węgrzech basen z falami), był w stanie ugościć nawet 6 tys. osób i bez kompleksów konkurował z najlepszymi europejskimi strefami wodnej rekreacji.

W 2018 roku dotychczasowy obiekt przekształcono w sześciopiętrowy pałac uzdrowiskowy. Nowoczesny kształt budynku został opracowany przez inżynierów z firmy Ybl Tervező Kft. Fascynujące wnętrza to dzieło biur projektowych Medveczky oraz Gothárd Stúdió. Projekt został zrealizowany jako wspólna inwestycja samorządu gminy Budapeszt i spółki Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt., a głównym wykonawcą była firma Kalotherm Zrt. Kamień węgielny pod nowy zespół basenów został położony 27 stycznia 2017 r.

Trudne początki z historią w tle

Początki inwestycji były jednak trudne. Prace budowlane trzeba było zawiesić, bo podczas wykonywania wykopów pod fundamenty, natrafiono na celtycki grób. Dzięki wykopaliskom archeologicznym znaleziono paradny zaprzęg ze szkieletami dwóch koni i ponad 400 ozdobami, których wiek oszacowano na 3500 lat.

W miarę postępu prac, dzięki nowym inwestycjom, kąpielisko powiększyło się o halę o powierzchni 7800 metrów kwadratowych, w której zaplanowano 12 nowych basenów. Ponadto w głównym budynku zmodernizowano basen sportowy o wymiarach 25x33 m (więc nadający się do rozgrywania krótkodystansowych zawodów pływackich), z mozaiką autorstwa Jenő Barcsaya, przeniesioną z rozebranego kąpieliska w Ujpeszcie.

Przechodząc przez kolejne pomieszczenia, natykamy się na zaskakujące rozwiązania i wzornictwo, a zaprojektowane z rozmachem drzwi i okna otwierają całą przestrzeń. Odwiedzający mogą podziwiać wpadające do wnętrz światło, a także cieszyć oczy niesamowitymi widokami rozpościerającymi się za oknami. Aluminiowe systemy drzwi i okien zostały tak zaprojektowane, by wpasować się w bogate wzornictwo i kolorystykę wnętrz, ale też sprostać wymaganiom konstrukcyjnym i termoizolacyjnym. Wykorzystany w modernizacji system Aluprof MB-86 Sl spełnia wszystkie te warunki. Zaletą produktu jest możliwość zastosowania wielu rodzajów profili ościeżnic i skrzydeł, dzięki czemu można łatwo zabudowywać duże, sąsiadujące ze sobą powierzchnie.

Odpoczynek w widowiskowym stylu

Aby osiągnąć najwyższy możliwy poziom bezpieczeństwa, inżynierowie zdecydowali o zastosowaniu systemu przeciwpożarowego MB-78EI. System ścianek bezszprosowych pozwala na swobodne projektowanie i budowę dużych wewnętrznych ścian działowych. Dzięki przezroczystemu modułowi konstrukcje wykonane z elementów systemowych optycznie powiększają wnętrze budynku. Jednocześnie system zapewnia bezpieczeństwo, spełniając wymagania dotyczące ewakuacji, ponieważ umożliwia tworzenie ochronnych stref przeciwpożarowych. Jedną z najbardziej fascynujących części budynku jest panoramiczny taras z widokiem na saunę, usytuowany na piątym piętrze. Nie tylko ze względu na zapierający dech w piersiach widok, ale także dlatego, że znajduje się tu wiszący basen typu „infinity pool”. Lewa strona tarasu zakończona jest imponującym wiatrołapem, którego realizacja była możliwa także dzięki innowacyjnym produktom firmy Aluprof. System ścian osłonowych MB-SR50N charakteryzuje się wąskim profilem i lekką konstrukcją, a jego specjalny kształt pozwala na wykonanie ozdobnych elewacji z wąskimi, ledwie widocznymi liniami podziału, zapewniając jednocześnie trwałość i wytrzymałość konstrukcji.

Konkurencyjnie, bo nowocześnie

Kąpielisko w Csillaghegy to dziś jedno z najnowocześniejszych, a zarazem widowiskowych term w Budapeszcie. Niewątpliwym plusem miejsca jest to, że nie jest aż tak zatłoczone, jak inne najpopularniejsze termy w Budapeszcie. Łaźnie Gellérta, czy Széchenyi są oblegane przez cały rok, szczególnie w sezonie letnim. Na kąpielisku Árpáda znajdziemy też… więcej ochłody. Wody w basenach i strefach rekreacyjnych pochodzą z głębokich źródeł i mają temperaturę około 22°C, która tylko nieznacznie wzrasta podczas lata.

Aluprof
press box

  • POPULARNE
  • NOWE

Ranking CAB: WnD najdynamiczniej rozwijającym się producentem stolarki otworowej

Centrum Analiz Branżowych przeanalizowało dynamikę rozwoju krajowych firm produkujących okna i ...

2019-12-13 13:13:40

#PodarujBezpieczeństwo - jak zadbać o bezpieczeństwo podczas Świąt Bożego Narodzenia?

Święta Bożego Narodzenia to dla wielu z nas czas wyjątkowy. Magii tych Świąt ulegamy bez względu na ...

2019-12-13 07:29:24

Pomysł na kuchenną wyspę

Wyspa kuchenna to zawsze atrakcyjny wizualnie, a przy okazji niezwykle funkcjonalny pomysł na ...

2019-12-13 07:20:07

Łazienka oszczędzająca wodę i energię

Wysoka jakość, proekologiczne rozwiązania – mamy to! Zobacz produkty opracowane specjalnie, aby w ...

2019-12-12 07:14:48

Posejdon - obiekt w systemach Aluprof architektoniczną wizytówką Szczecina

W Szczecinie powstał pierwszy w Polsce budynek biurowo-usługowy o niemal zerowym zużyciu energii. W ...

2019-12-11 07:29:26

KRISPOL angażuje się w projekt House of Hope Szymona Hołowni

Firma KRISPOL uruchomiła nowy projekt CSR. Pomoc otrzymają dzieci z domu dziecka House of Hope w ...

2019-12-11 07:18:45

Jak w prosty sposób ożywić kuchenne i łazienkowe wnętrze?

Elementy wyposażenia w żywych, radosnych kolorach mogą sprawi , że codzienne czynności wykonywać ...

2019-12-10 07:06:39

Diament Meblarstwa dla akcesoriów Deante Mokko

Jury Konkursu spośród 113 zgłoszonych produktów – mebli, akcesoriów i komponentów – wyłoniło te ...

2019-12-06 08:09:28

OKNOPLAST z wyróżnieniem za eksport podczas gali Polska Firma - Międzynarodowy Czempion

We wtorek 3 grudnia w Warszawie odbyła się gala plebiscytu Polska Firma - Międzynarodowy Czempion. ...

2019-12-06 08:00:24

Podsumowanie pierwszego sezonu Mobilnej Strefy Montażu Klimas Wkręt-met

Kilka tysięcy przejechanych kilometrów i kilkadziesiąt osób przeszkolonych w zakresie prawidłowego ...

2019-12-06 07:36:42

PROJEKTY DOMÓW

POLECAMY

 
Green Building po polsku - biurowiec Nowa Fabryczna w Łodzi

Green Building po polsku ...Łódź staje się atrakcyjnym dla przedsiębiorców ...

Budynek w stylu high-tech

Budynek w stylu ...Nowa siedziba amerykańskiej firmy ...

SmartOffice wkracza na katowicki rynek powierzchni biurowych z usługą biur serwisowanych

SmartOffice wkracza na ...

SmartOffice uruchomił w Katowicach usługę biur ...Kontakt