• Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Reklama

Spieki kwarcowe LAMINAM w bazie BIM

Marka LAMINAM wkroczyła w świat BIM (Building Information Modeling) – wirtualny system do projektowania. Od teraz można w nim znaleźć kilkadziesiąt wzorów wielkoformatowych płyt ze spieków kwarcowych, wykorzystywanych zarówno do wykończenia wnętrz, jak i elewacji budynków. Jednocześnie polski dystrybutor LAMINAM zaczyna wspierać popularyzację BIM na naszym rynku – w najbliższej przyszłości system ten może stać się dobrym standardem i znacznie usprawnić prace architektów i projektantów branżowych.

BIM, czyli modelowanie informacji o budynku, to zintegrowane podejście do tworzenia obiektów, które pozwala architektom i profesjonalistom zaprojektować i zbudować budynek w sposób szybszy, wydajniejszy i będący pod całkowitą kontrolą projektanta. W galerii produktów dostępnych dla oprogramowania BIM pojawiło się właśnie kilkadziesiąt wzorów spieków kwarcowych. Wśród dostępnych bibliotek LAMINAM wybrał BimObject, największą obecnie wykorzystywaną platformę, która służy 20 milionom użytkowników i obejmuje już ponad 1000 marek. Jak komentuje Jakub Wiśniewski z pracowni JMW Architekci: „Praca przy tworzeniu i koordynacji dokumentacji projektowej w oparciu o BIM zaczyna już być standardem i dobrą praktyką w krajach zachodnich, natomiast na rodzimym rynku wciąż jeszcze pozostaje relatywnie mało znanym i niezbyt powszechnym narzędziem”.

Oprogramowanie BIM zawiera wszystkie niezbędne informacje przydatne na każdym etapie pracy: architektoniczne, strukturalne, wykonawcze i kontrolne. Podczas procesu projektowania system korzysta z modeli rzeczywistych przedmiotów udostępnianych bezpośrednio przez producentów, uzupełnionych o właściwości fizyczne, termiczne i estetyczne. „Model 3D, który jest istotą całej struktury, pozwala w sposób znaczący zbliżyć się do rzeczywistych wymiarów i charakterystyki poszczególnych elementów zawartych w projekcie i przygotować się do budowy jeszcze przed jej rozpoczęciem. Wysoka dokładność elementów modelu BIM pozwala na bardziej świadome ich wykorzystywanie w procesie projektowym. Do podstawowych zalet należy tu zaliczyć m.in. łatwość wzajemnych konsultacji wszystkich stron procesu, szybkość wprowadzania zmian czy równoległy dostęp do dokumentacji  na każdym etapie realizacji inwestycji, także już po jej zakończeniu” – stwierdza Jakub Wiśniewski.

W bazie BIM znajdują się kolekcje spieków kwarcowych LAMINAM, które dzięki swoim parametrom technicznym są odpowiednie zarówno do wykończenia wnętrz, jak i do zastosowania w architekturze czy budownictwie. Charakteryzują się odpornością na zarysowania, szoki termiczne oraz promieniowanie UV. Poszczególne kolekcje odwzorowują cement, beton przemysłowy, mokry tynk, stal, drewno, kamień naturalny czy gładką polerowaną powierzchnię. „Producenci materiałów budowlanych czy elementów wykończeniowych, jak np. wielkoformatowych płyty ze spieków kwarcowych LAMINAM, mogą z powodzeniem wykorzystywać dokładność, jaką cechują  się elementy modelu BIM, dla prezentacji charakterystycznych cech poszczególnych produktów budowlanych. Reasumując, system BIM to nowa jakość i fenomenalne narzędzie, które w najbliższej przyszłości stanie się dobrym standardem i znacznie usprawni prace architektów i projektantów branżowych na wszystkich płaszczyznach” – podsumowuje Jakub Wiśniewski z JMW Architekci.