Najnowsze wiadomości:
Deante wspiera Rodzinne Domy Dziecka (wtorek, 18, wrzesień 2018 07:55)
Pastelowy komfort (poniedziałek, 17, wrzesień 2018 12:30)
Budynek otwarty na światło i krajobraz (czwartek, 13, wrzesień 2018 11:51)
Kuchnia industrialna w ciepłej odsłonie (wtorek, 11, wrzesień 2018 13:54)
Aluprof z nowym wydawnictwem o trendach (piątek, 07, wrzesień 2018 14:29)
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Reklama

Od projektu aż po dom - poradnik budowlany GRUPY PREFABETBudowa własnego domu zazwyczaj kojarzy się z niezależnością i wygodą życia. Niemniej stres i długotrwałe prace związane z tym przedsięwzięciem często odstraszają wielu śmiałków. Jak się okazuje, zupełnie niesłusznie.

Licznych trosk, związanych z budową domu można uniknąć dzięki wsparciu solidnych marek, które od lat dbają o najwyższą jakość materiałów, również tych przeznaczonych do stawiania konstrukcji ściennych. A ściany to w końcu podstawa każdego projektu – zaznacza Joanna Nowaczyk, Doradca Techniczny GRUPY PREFABET.

Trudne dobrego początki
Wiele osób marzy o własnym, wolnostojącym i otoczonym ogrodem domu. Nie można zapominać jednak o tym, że czasochłonny proces, który dzieli moment podjęcia decyzji od końcowego wstawienia zamków wypełniony jest ciężką pracą, dużymi nakładami finansowymi i często jeszcze trudniejszymi do rozwiązania dylematami. Uważne zaplanowanie każdego z etapów pozwoli na bardziej efektywne wykonywanie przyszłych prac, a precyzyjnie sporządzone kosztorysy uchronią nas przed ponoszeniem dodatkowych kosztów. Pierwszą z ważnych decyzji jest wybór projektu domu. Zadecyduje on o całym kształcie, budżecie i harmonogramie naszej inwestycji. Drugą niezwykle istotną kwestią jest określnie rodzaju materiałów, z których powstanie budynek. Pod uwagę należy wziąć zwłaszcza elementy konstrukcyjne m.in. materiały ścienne, które decydować będą nie tylko o trwałości i bezpieczeństwie obiektu, ale również o komforcie i kosztach jego późniejszej eksploatacji – wyjaśnia Joanna Nowaczyk z GRUPY PREFABET.  Przed przystąpieniem do realizacji wybranego projektu niezbędne jest również uzyskanie pozwolenia na budowę. Ten czasochłonny
i często najbardziej stresujący etap jest nieodzowny i wymagany przez polskie prawo w momencie, kiedy decydujemy się na postawienie jakiejkolwiek nowej budowli. Decyzja o przyznaniu pozwolenia zostaje uprawomocniona po 14 dniach i jest ważna przez 2 lata. Przed rozpoczęciem prac budowlanych konieczne jest również doprowadzenie mediów na teren budowy, zakupienie i ostemplowanie dziennika budowy, a także zatrudnienie wykonawców oraz osób odpowiedzialnych za nadzór budowlany, w tym kierownika budowy czuwającego nad realizacją całego projektu.

Do pracy, gotowi, start!
Kiedy kwestie formalne są już domknięte oraz posiadamy zaufany zespół specjalistów, nie pozostaje nic innego, jak przejść do działania na placu budowy. Ważne jest, aby przedtem dokładnie zabezpieczyć cały teren, zadbać o ogrodzenie oraz oznakowanie niebezpiecznych miejsc. Następnie z pomocą geodety oraz kierownika budowy należy precyzyjnie wytyczyć lokalizację budynku z zachowaniem minimalnych odległości od granic działki oraz od ulicy. Kiedy wstępne przygotowania na placu budowy dobiegną końca nadchodzi pora, by rozpocząć roboty ziemne, które przygotują grunt pod budowę fundamentów oraz podpiwniczenia. Budując fundamenty rozprowadza się jednocześnie kanalizację poziomą, która później zostanie przedłużona do pozostałych części domu. Do ich wykonania można zastosować tradycyjny sposób oparty na wylewaniu na miejscu fundamentów monolitycznych lub też skorzystać ze znacznie szybszego sposobu, czyli gotowych elementów murowych. Po zakończeniu budowy fundamentów i prawidłowej ich izolacji rozpoczyna się tworzenie konstrukcji ściennych, które, mimo że stanowią około 1/10 wartości budynku, zadecydują o jego ostatecznym kształcie. Solidne fundamenty, podobnie jak oparte na nich ściany,
są kluczowym elementem domu, dlatego też wybór materiałów ściennych nie powinien być podparty jedynie względami ekonomicznymi – zaznacza Joanna Nowaczyk.  Na rynku dostępnych jest obecnie jednak wiele rozwiązań, które łączą w sobie doskonałą jakość z przystępną ceną, czego doskonałym przykładem są ekologiczne bloczki z betonu komórkowego. Dzięki temu, że są wytrzymałe na ściskanie i odporne na skurcz przy ich pomocy śmiało można wznosić ściany konstrukcyjne do kilku kondygnacji. Prawidłowo dobrane materiały ścienne nie tylko stworzą wytrzymałą i solidną konstrukcję, ale w przyszłości pozwolą również poczynić znaczne oszczędności na ogrzewaniu czy klimatyzacji mieszkań, a jednocześnie zapewnią dobry klimat we wnętrzach – dodaje Doradca Techniczny GRUPY PREFABET.

Solidne ściany – solidny dom
Materiałem ściennym rekomendowanym przez wielu specjalistów z branży budowlanej są bloczki z betonu komórkowego, które pod wieloma względami przewyższają tradycyjne, dostępne na rynku produkty. Wyroby TERMBLOQ zostały pozytywnie zaopiniowane przez Stowarzyszenie Producentów Betonu oraz Instytut Badawczy CEBET jako najekonomiczniejszy materiał budowlany. Cechują się doskonałą izolacyjnością cieplną, która w połączeniu z murowaniem na tzw. „cienką spoinę” eliminuje niebezpieczeństwo powstawania mostków termicznych i pozwala stworzyć oszczędny i ciepły dom. Są one przy tym mrozoodporne i  ognioodporne (Euroklasa A1). Jeśli zależy nam na szybkim i ekonomicznym zakończeniu inwestycji warto zdecydować się na  rozwiązania przyspieszające pracę. Wykorzystanie zrobionych z lekkiego, autoklawizowanego betonu komórkowego bloczków TERMBLOQ znacznie skraca czas wznoszenia ścian dzięki funkcjonalnym łączeniom na pióro-wpust, łatwej obróbce oraz ułatwiającym przenoszenie uchwytom. Dodatkowo, w połączeniu z murowaniem na cienką spoinę pozwoli to poczynić oszczędności na zużywanej zaprawie – mówi Joanna Nowaczyk z GRUPY PREFABET.

Zakończenie budowy ścian i komina zostaje zwieńczone wykonaniem stropów oraz przygotowaniem więźby. Na takim etapie możemy mówić o ukończeniu stanu surowego otwartego. Stąd już tylko kilka kroków do zamknięcia całego obiektu i przystąpienia do prac kończących proces  budowy.


GRUPA PREFABET

  • POPULARNE
  • NOWE

PGE Obrót wspiera i przejmuje Klientów, którzy stracili sprzedawcę prądu

Wzmocniona obsługa zarówno w stacjonarnych placówkach jak i w kanałach zdalnych, a także nowy model ...

2018-09-21 12:42:14

Ponad 100 osób może znaleźć zatrudnienie

Grupa OKNOPLAST, czołowy producent okien i drzwi PVC w Europie oraz jeden z największych ...

2018-09-20 10:45:03

Rusza sklep internetowy z urządzeniami smartHome Somfy

Marka Somfy, producent automatyki domowej oraz rozwiązań inteligentnych uruchomiła internetową ...

2018-09-20 10:38:30

Obiekt Roku w Systemach Aluprof wybrany. Oto zwycięzcy!

14 września 2018 r. podczas finałowej gali poznaliśmy 10 najlepszych brył zgłoszonych do konkursu ...

2018-09-18 12:17:35

Deante wspiera Rodzinne Domy Dziecka

W tym roku łódzka firma Deante po raz kolejny zaangażowała się w pomoc Fundacji Happy Kids.W ...

2018-09-18 05:55:11

STOLARKA W PIGUŁCE: Przed nami Ogólnopolskie Forum Stolarki

Informacje o bieżącej sytuacji na rynku, prognozy i kierunki jego rozwoju oraz gorący temat – jak ...

2018-09-18 05:47:55

Pastelowy komfort

Pastele uspokajają, sprawiają, że wnętrze jest niezwykle przyjazne, urzeka świeżością i ...

2018-09-17 10:30:45

Niespotykana wolność projektowania - drzwi przesuwne Schüco ASE 60/80

Prostota jest często kluczem do najlepszych rozwiązań architektonicznych. Zgodnie z tą zasadą ...

2018-09-17 10:08:20

Z myślą o przyszłości

Firma PETECKI  przede wszystkim inwestuje w zasoby ludzkie oraz nowoczesne technologie. Przekłada ...

2018-09-13 12:40:16

Budynek otwarty na światło i krajobraz

Architektura tego nietypowego domu jednorodzinnego w Singapurze opiera się na zestawieniu ...

2018-09-13 09:51:11

PROJEKTY DOMÓW

POLECAMY

 
SmartOffice wkracza na katowicki rynek powierzchni biurowych z usługą biur serwisowanych

SmartOffice wkracza na ...

SmartOffice uruchomił w Katowicach usługę biur ...

Nowoczesny śródmiejski biurowiec - Nowy Świat 2.0

Nowoczesny śródmiejski ...

Na wąskim przesmyku pomiędzy majestatycznym ...

EPP finalizuje zakup warszawskiej Galerii Młociny

EPP finalizuje zakup ...

EPP (Echo Polska Properties), spółka ...