Najnowsze wiadomości:
Polska liderem produkcji okien w Europie (piątek, 19, październik 2018 14:53)
KRISPOL inwestuje w wiedzę swoich partnerów (środa, 17, październik 2018 08:35)
KRISPOL startuje z zimową promocją (wtorek, 16, październik 2018 08:26)
Wyspa w kuchni (wtorek, 16, październik 2018 08:16)
Energooszczędność w żywych odcieniach (czwartek, 11, październik 2018 16:09)
Nowy projekt dbamodom.pl dostępny on-line (środa, 10, październik 2018 14:07)
VALVEX wprowadza do oferty kolejne rozdzielacze (środa, 10, październik 2018 13:58)
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Reklama

Lustereczko powiedz przecie... - czyli jak poprawnie zamocować lustro za pomocą klejuDuże lustra bez ram zewnętrznych to jeden z bardziej lubianych elementów wystroju wnętrz, który powiększa optycznie przestrzeń i dekoruje pomieszczenie. W takich przypadkach ważne jest estetyczne zamontowanie dużej tafli, pozbawione widocznych mocowań.

Montaż lustra wykonać można przy pomocy kleju, jednak, aby uzyskać trwały efekt i nie uszkodzić delikatnej warstwy srebrzankowej, należy użyć specjalistycznych preparatów. Jak poprawnie przykleić lustrzane ozdoby radzi Tomasz Mazurkiewicz, Specjalista Produktu firmy Den Braven.

Specjalistyczny klej do luster
Mocowanie luster o dużych rozmiarach jest zadaniem bardzo problematycznym i wymagającym dużej precyzji, zwłaszcza jeśli zależy nam na uzyskaniu eleganckiego efektu wtopienia tafli w ścianę. Nawiercanie brzegów luster i mocowanie za pomocą wkrętów jest bardzo ryzykowne, gdyż może spowodować odpryski na powierzchni lub pęknięcie całej tafli. Jednym z  niewidocznych sposobów montażu tego typu elementów jest klejenie. Jednak i w tym przypadku istnieje ryzyko błędów i nieodpowiedniego wykonania. Przede wszystkich najważniejszą kwestią jest wybór właściwego preparatu klejącego, gdyż zwykły klej mógłby spowodować odbarwienia i odpryski na metalicznej warstwie lustra. Musi być to również środek na tyle mocno wiążący, by utrzymać dość ciężki przedmiot. Najlepiej więc wybierać produkty przeznaczone typowo do montażu luster, jak np. specjalistyczny klej na bazie kauczuku syntetycznego styrenowo-butadienowego Montagefix SBR firmy Den Braven. Wykorzystywać go można do przyklejania luster dekoracyjnych, mozaikowych, łazienkowych o grubości do 6 mm,
a także płytek lustrzanych, ceramicznych, izolacyjnych, termicznych, akustycznych  i innych. Jest to klej, który nie spływa, dlatego też z łatwością stosować go można na płaszczyznach poziomych w kombinacji z różnego rodzaju podłożami – gładkimi i porowatymi, chłonnymi i niechłonnymi. Co najważniejsze klej Montagefix SBR jest neutralny chemicznie, dzięki czemu jest całkowicie bezpieczny w kontakcie z warstwą lustrzaną. Jeśli montujemy lustro w łazience, warto zwrócić uwagę, by stosowany klej, tak jak propozycja firmy Den Braven, tworzył silne wiązanie, które będzie odporne na wilgoć i zmiany temperatur. W ten sposób nawet w trudnych warunkach stworzymy solidne mocowanie na długi czas.

Klejenie krok po kroku
Mocowanie lustra za pomocą kleju należy wykonać niezwykle precyzyjnie, gdyż tylko wtedy będzie ono trwałe. Prace rozpocząć należy od dokładnego przygotowania podłoża – musi być ono czyste, suche, otłuszczone, nośne (zwłaszcza w przypadku tynków i powłok malarskich) oraz nieodkształcalne. Unikniemy w ten sposób odklejenia się lustrzanej tafli i jej zbicia. To co jest bardzo ważne, to sposób nakładania preparatu. Należy to robić wyłącznie dwustronnie równoległymi pionowymi pasami, pamiętając, by zachowywać równe odstępy o szerokości ok 10-20 cm, a następnie rozprowadzić klej szpachelką po całej płaszczyźnie.

W ten sposób unikniemy nagromadzenia kleju w jednym miejscu i stabilnie umocujemy lustro na całej powierzchni. Nierozprowadzenie kleju szpachelką do cienkiej warstwy, nakładanie punktowe, zbyt krótki okres wstępnego odparowania (zalecany czas pozostawienia preparatu to ok 10-15 min.), przedwczesne fugowanie lustra zaprawą lub silikonem może być  również przyczyną przebarwień na powierzchni luster. Specjalny kartusz kleju Montagefix SBR firmy Den Braven ułatwia tego typu precyzyjną aplikację. Po wykonaniu tych czynności pozostaje już tylko przyklejenie i dociśnięcie lustra do wybranego podłoża, pamiętając, by elementy o dużym ciężarze zabezpieczyć na 72h taśmą lub podparciem.
 
www.denbraven.pl


Sposoby aplikacji kleju  do luster
Fot. Den Braven
Klej do luster Montagefix SBR
Fot. Den Braven
Firma Den Braven East Sp. z o.o. z siedzibą w Wysogotowie koło Poznania została założona w 1991 roku jako wschodnioeuropejski oddział Grupy Den Braven. Holding Den Braven Sealants jest liderem technologii uszczelnień w Europie, a marka Zwaluw (Jaskółka z j. holenderskiego) jest rozpoznawalna na całym świecie. Terenem działania Den Braven East jest nie tylko Polska, ale i inne kraje Europy Wschodniej i Azji (Rosja, Litwa, Łotwa, Estonia, Ukraina, Białoruś, Azerbejdżan i Kazachstan). Od 2000 r. dysponuje również oddziałem w Moskwie. Den Braven East oferuje szeroki wybór produktów chemii budowlanej obejmujący: silikony, piany poliuretanowe, masy uszczelniające, takie jak akryle, kauczuki i butyleny, kleje montażowe, kleje do drewna i paneli, MS – polimery, kity, fugi, szpachlówki, grunty, impregnaty do drewna, plastyfikatory, środki czyszczące, taśmy dekarskie, samorozprężne taśmy uszczelniające, szpachelki, lakiery w sprayu, hydroizolacje, akcesoria do pian poliuretanowych, pistolety ręczne oraz pneumatyczne i akumulatorowe do silikonów, narzędzia. Dzięki uznanej jakości produkty Den Braven znajdują powszechne zastosowanie w budownictwie, przemyśle, motoryzacji, szklarstwie i gospodarstwie domowym. Den Braven dysponuje magazynami o powierzchni ponad 5000 miejsc paletowych. Produkty firmy dostarczane są w ciągu 48 godzin od złożenia zamówienia.

Den Braven East
więcej informacji - PRESS BOX

  • POPULARNE
  • NOWE

Polska liderem produkcji okien w Europie

Polska zakończy 2018 r. na fotelu lidera europejskiego rynku okien, zarówno pod względem wielkość ...

2018-10-19 12:53:54

Stolarka aluminiowa czy PVC? Poznaj zalety obu rozwiązań

Stolarka aluminiowa do niedawna była domeną przede wszystkim ultranowoczesnych biurowców, czy ...

2018-10-19 11:44:38

KRISPOL inwestuje w wiedzę swoich partnerów

Firma KRISPOL uruchomiła cykl dedykowanych szkoleń dla właścicieli salonów stolarki otworowej ...

2018-10-17 06:35:15

KRISPOL startuje z zimową promocją

Ostatnia w tym roku promocja firmy KRISPOL właśnie się rozpoczęła. “ZIMA NADCHODZI” to oferta, w ...

2018-10-16 06:26:19

Wyspa w kuchni

Kuchnia z wyspą to marzenie wielu osób poświęcających sporo czasu na przygotowywanie posiłków. Aby ...

2018-10-16 06:16:31

Energooszczędność w żywych odcieniach

Fasada nowej, energooszczędnej siedziby Instytutu RAL w Bonn w bardzo wyrazisty sposób ...

2018-10-11 14:09:08

OKNOPLAST tytularnym sponsorem krakowskiej drużyny koszykówki

Znajdująca się w europejskiej czołówce producentów okien i drzwi z PVC Grupa OKNOPLAST przystąpiła ...

2018-10-11 13:58:56

STOLARKA W PIGUŁCE: Brak rąk do pracy ogranicza rozwój branży

W sierpniu stopa bezrobocia spadła do 5,8% i była najniższa od listopada 1990 roku. To bardzo dobry ...

2018-10-11 13:36:01

Nowy projekt dbamodom.pl dostępny on-line

Grupa PETECKI wraz z firmą Roto, wieloletnim partnerem technologicznym, poszerzyły zakres ...

2018-10-10 12:07:00

VALVEX wprowadza do oferty kolejne rozdzielacze

Rozdzielacze BASE INOX K2 MINI PLUS do ogrzewania tradycyjnego wyposażone zostały w innowacyjne ...

2018-10-10 11:58:38

PROJEKTY DOMÓW

POLECAMY

 
SmartOffice wkracza na katowicki rynek powierzchni biurowych z usługą biur serwisowanych

SmartOffice wkracza na ...

SmartOffice uruchomił w Katowicach usługę biur ...

Nowoczesny śródmiejski biurowiec - Nowy Świat 2.0

Nowoczesny śródmiejski ...

Na wąskim przesmyku pomiędzy majestatycznym ...

EPP finalizuje zakup warszawskiej Galerii Młociny

EPP finalizuje zakup ...

EPP (Echo Polska Properties), spółka ...