Najnowsze wiadomości:
Bezpieczeństwo w aluminium (wtorek, 24, kwiecień 2018 10:51)
Prime - sztuka łączenia kontrastów (poniedziałek, 23, kwiecień 2018 11:13)
Nowe salony dołączyły do sieci KRISHOME (piątek, 20, kwiecień 2018 15:41)
WIŚNIOWSKI na targach NORDBYGG 2018 w Sztokholmie (piątek, 20, kwiecień 2018 07:49)
LUNAR - okno nowej generacji od Grupy OKNOPLAST (piątek, 20, kwiecień 2018 07:34)
Baterie nablatowe do nowoczesnych łazienek (wtorek, 17, kwiecień 2018 16:04)
Twój dom - Twój komfort (piątek, 13, kwiecień 2018 12:23)
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Reklama

Kiedy okna nadają się do wymiany?

Myśląc o remoncie mieszkania, rzadko bierzemy pod uwagę wymianę okien, ponieważ ich zużycie nie rzuca się w oczy. Okazuje się jednak, że okno może wyglądać jeszcze całkiem nieźle nawet, gdy dawno straciło swoje właściwości izolacyjne czy funkcjonalne. Aby stwierdzić, czy nasze okna osiągnęły już kres efektywnej eksploatacji, trzeba przyjrzeć się ich szczelności, funkcjonalności oraz wytrzymałości.


Szczelność


Płacisz wysokie rachunki za ogrzewanie, a w mieszkaniu jest ciągle chłodno? Prawdopodobnie przez nieszczelne okna ucieka ciepło. Dla pewności możesz przeprowadzić test dymu. Dymiarkę należy skierować w stronę zamkniętego okna. Jeśli jest ono nieszczelne, dym przeleci przez szpary i przedostanie się na zewnątrz. Wtedy inwestycja w nowe okna jest konieczna, ale pamiętajmy, że szybko się zwróci, ponieważ – dzięki zwiększonej izolacyjności oraz przejrzystości umożliwiającej dogrzanie domu energią słoneczną – spadną rachunki za ogrzewanie.

Straty energii opisujemy przy pomocy współczynnika utraty ciepła Uw, który dla starych, drewnianych okien osiąga wartość w granicach nawet 3 W/m2K, podczas gdy dla nowych modeli wynosi ok. 0,8 W/m2K. Dodatkowo warto zastosować ciepły montaż, który znacznie poprawia stopień izolacyjności termicznej – tłumaczy Grzegorz Bułat, Szef Technologii firmy OKNOPLAST. 

Zamykasz szczelnie okna, a i tak denerwuje Cię hałas dochodzący z zewnątrz? Dobre okna pozwalają oszczędzać nie tylko pieniądze, lecz także nerwy. Jeśli irytują Cię odgłosy otoczenia, koniecznie sprawdź okna pod kątem ich parametrów akustycznych. Wystarczy oczywiście otworzyć i zamknąć okno, aby przekonać się, na ile chroni nas przed hałasem, ale dla pewności możemy użyć decybelomierza. Pokazuje on natężenie dźwięku w pomieszczeniu. Norma dla mieszkań wynosi 30 dB w nocy i 40 dB w dzień. Jeśli w Twoim domu te wartości są przekroczone, to znak, że należy rozejrzeć się za nowymi oknami. Już zwykłe okna obniżają natężenie dźwięku o 30-32 dB, a dźwiękoszczelne – nawet o 35-36 dB.

Funkcjonalność

Okna wymieniamy nie tylko ze względu na walory izolacyjne. Liczy się również ich funkcjonalność. Ważna jest tu przede wszystkim wygoda korzystania oraz ilość przepuszczanego światła, która wpływa na samopoczucie. Stare, drewniane okna mają czasami niepowtarzalny urok, ale cóż z tego, jeśli ich mycie jest dla użytkownika koszmarem. Nie tylko tracimy czas na rozkręcanie, kilkukrotne mycie i konserwację, ale jeszcze nie jesteśmy do końca zadowoleni z efektu. Bywa, że ilość światła, które wpada przez stare okna, jest niezadowalająca, bo powierzchnie przeszkleń były niegdyś po prostu mniejsze.

Oknoplast oferuje m.in. okna gwarantujące lepszą ekspozycję świetlną pomieszczeń - dlatego wymiana okien na nowe zasadniczo powinna zwiększyć nasłonecznienie mieszkania. Takie rozwiązanie to wielowymiarowa korzyść – otrzymujemy więcej światła, dzięki czemu czujemy się lepiej, zarazem oszczędzając na rachunkach za prąd i ogrzewanie, a jakość życia odczuwalnie poprawia się. Właśnie z tego powodu OKNOPLAST zainwestował w technologię, która w widoczny sposób polepsza przejrzystość. Nasze okna PIXEL i Prolux mogą dostarczyć nawet 22% więcej światła do wnętrza. Zyskuje na tym i estetyka domu, i portfel klienta. – mówi Grzegorz Bułat, Szef Technologii firmy OKNOPLAST.

Bezpieczeństwo

Do sprawdzania wytrzymałości okien mogą służyć różne testy, nawet takie nietypowe jak próba opony, którą stosuje się w laboratorium Oknoplastu. Ciężkie koło samochodowe zostaje zamontowane na huśtawce i z impetem skierowane w stronę okna ustawionego na wytrzymałym stojaku. Produkty starego typu nie potrafią oprzeć się takiemu uderzeniu. Otwierają się lub nawet wyłamują. Oczywiście, nie namawiamy do traktowania okien w taki sposób, ale trochę obserwacji wystarczy, aby stwierdzić, czy nasze okno wytrzyma silniejsze podmuchy wiatru, burzę lub choćby przypadkowe uderzenie mocno kopniętej piłki. Warto też sprawdzić, czy okna są odpowiednio zabezpieczone przed włamaniem – certyfikat RC1 informuje nas o pełnym pakiecie zabezpieczeń. Jeżeli natomiast produkt posiada oznaczenie RC2, cechuje go najwyższy poziom ochrony antywłamaniowej.

Estetyka

Ostatnim argumentem za zmianą okien jest estetyka. Czy materiał nadaje się do wymiany z powodu zniszczenia ramy lub szyby, zależy już od subiektywnej oceny użytkownika. Warto jednak pamiętać, że renowacja starych okien jest tak kosztowna, że bardziej opłacalne jest zazwyczaj kupno nowych. Coraz częściej także decydujemy się na staranną aranżację wnętrza w konkretnym stylu. Wtedy warto poznać bogatą ofertę producentów i sprawdzić, które modele okien pasują do koncepcji wystroju mieszkania.

Przejrzyście o oknach

Grupa OKNOPLAST z początkiem kwietnia ruszyła z nowym projektem OKNOPLAST LAB - serią spotów, które w prosty sposób opowiadają o wszystkich zawiłościach związanych z oknami. Z materiału “Kiedy okna nadają się do wymiany. Nieustraszeni pogromcy okien” dowiemy się jakim testom możemy poddać nasze okna, aby stwierdzić, czy okna osiągnęły już kres efektywnej eksploatacji.

https://oknoplast.com.pl/lab/kiedy-okna-nadaja-sie-do-wymiany/

 

OKNOPLAST
(press box)

  • POPULARNE
  • NOWE

Bezpieczeństwo w aluminiumTradycyjnie wspólnie z rodziną, przy grillu, a może egzotycznie – na jednej z gorących plaż? Jest ...

2018-04-24 08:51:59

Prime - sztuka łączenia kontrastówSzukając wyposażenia do nowoczesnej kuchni warto zwrócić uwagę na gorącą nowość – połączenie stali ...

2018-04-23 09:13:31

Nowe salony dołączyły do sieci KRISHOMEFirma KRISPOL, jeden z wiodących polskich producentów kompletu stolarki dla domu dynamicznie ...

2018-04-20 13:41:53

Bądź smart! Wybierz smart! - czyli wiosenna promocja firmy WIŚNIOWSKI

Dom to nie tylko centrum życia rodzinnego, ale także ostoja oraz miejsce relaksu i odpoczynku. Z ...

2018-04-20 13:37:00

WIŚNIOWSKI na targach NORDBYGG 2018 w SztokholmieOd 10 do 13 kwietnia odbywały się największe targi budowlane w północnej części Europy – NORDBYGG. ...

2018-04-20 05:49:25

LUNAR - okno nowej generacji od Grupy OKNOPLAST


Okno nowej generacji zaprezentowała Grupa OKNOPLAST podczas  najważniejszych w roku targów stolarki ...

2018-04-20 05:34:37

PROJEKTY DOMÓW

POLECAMY

 
SmartOffice wkracza na katowicki rynek powierzchni biurowych z usługą biur serwisowanych

SmartOffice wkracza na ...

SmartOffice uruchomił w Katowicach usługę biur ...

Nowoczesny śródmiejski biurowiec - Nowy Świat 2.0

Nowoczesny śródmiejski ...

Na wąskim przesmyku pomiędzy majestatycznym ...

EPP finalizuje zakup warszawskiej Galerii Młociny

EPP finalizuje zakup ...

EPP (Echo Polska Properties), spółka ...