• Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Reklama

Co to oznacza, że okno jest wytrzymałe?

Statystycznie rzecz biorąc, okno otwierane jest średnio 2-3 razy dziennie. Musi przetrwać wichury, ulewy, śnieżyce, piłki dzieci sąsiadów, ponad 20-stopniowe mrozy i 30-stopniowe upały oraz różnice temperatur między wnętrzem domu a otoczeniem. Ale co najbardziej wpływa na wytrzymałość okna?


Wiadomo, że przedmioty, z których korzystamy często, w końcu się zużywają. Warto wiedzieć, że każde okno jest otwierane i zamykane średnio 5000 razy. Dobór materiałów, z których zrobione są szyby, ramy, uszczelki, okucia i klamki, wpływa zarówno na techniczne parametry okna, jak i jego cenę oraz trwałość. Decyzję o tym, jakie okno kupić, powinniśmy podejmować, biorąc pod uwagę estetykę, funkcjonalność, jakość poszczególnych elementów składowych okna oraz grubość naszego portfela.
 

Jaką szybę wybrać?

Obecnie w oknach stosuje się szyby zespolone, czyli tzw. pakiety szybowe. Składają się one z dwóch lub więcej tafli szkła o różnej grubości, pomiędzy którymi znajduje się hermetycznie zamknięta komora wypełniona gazem szlachetnym: argonem, kryptonem lub ksenonem. Gazy te bardzo słabo przewodzą ciepło, które zostaje we wnętrzu. Odległości między poszczególnymi taflami wyznacza ramka dystansowa, wypełniona absorbentem pary wodnej.

Jedną z głównych przyczyn wymiany okien jest utrata ich izolacyjności cieplnej, dlatego skuteczna ochrona przed nieszczelnością jest kluczowa dla wytrzymałości produktu. Prócz rozwiązań standardowo stosowanych przez producentów, parametry izolacyjności możemy dodatkowo poprawić poprzez dobranie termoramki z odpowiedniego materiału. Na rynku często pojawiają się aluminiowe wyroby. Znacznie lepszy efekt osiągniemy jednak, stosując połączenie tworzywa i stali. Takie rozwiązania proponujemy naszym klientom – mówi Grzegorz Bułat, Szef Technologii firmy OKNOPLAST – Wymierna korzyść wymiany okien na te energooszczędne to też przy okazji niższy pobór energii potrzebnej do ogrzania mieszkania. W przypadku naszych produktów różnica sięga ok. 10%.
 
Nie bez znaczenia dla trwałości okna pozostaje również materiał, z którego wykonano szyby. Te zespolone są standardowo zbudowane z tafli szkła typu float, zapewniającej wysoką przejrzystość i naturalny połysk oraz tafli szkła typu termofloat, pokrytej warstwą tlenków metali szlachetnych. Dobrze, jeśli firma produkuje własne jedno-, dwu- i trzykomorowe pakiety szybowe, co pozwala jej kontrolować jakość materiałów i eliminować nawet najdrobniejsze wady. Tak konstruowane pakiety szybowe stanowią gwarancję wysokiej trwałości. Nowoczesne powłoki szyb znacząco poprawiają bilans energetyczny całego domu, zwiększają wytrzymałość i zapewniają wyższą przejrzystość.

Co potrafią okucia?

Podstawowym zadaniem okuć jest utrzymywanie  szczelności okien oraz zapewnienie funkcji otwierania, uchylania i zamykania. Okucia odpowiadają też za bezpieczeństwo użytkowania stolarki i chronią przed włamaniem.

Zamek, zawias czy klamka – to od tych elementów, odpowiednio dobranych i wyregulowanych, w dużej mierze zależy, czy nasze okna będą otwierały się płynnie i bez kłopotów – tłumaczy Grzegorz Bułat, Szef Technologii firmy OKNOPLAST -  Szczególnie istotna jest tu klamka, ponieważ za jej pomocą zmieniamy położenie skrzydła. Dziś najczęściej montuje się w oknach okucia obwiedniowe, czyli rozmieszczone na całym obwodzie skrzydła. Po zamknięciu dociskają one skrzydło do ramy w sposób równomierny. Zapewnia to szczelność i zapobiega odkształceniom profilu. Najwygodniejszym rozwiązaniem są okucia pozwalające i na otwieranie okna, i na jego uchylanie, czyli rozwieralno-uchylne.

Poza otwieraniem i zamykaniem okien okucia mogą  również zapewnić nam ochronę przed włamaniem czy dostęp świeżego powietrza bez odryglowywania skrzydeł. Dlatego kupując okno, koniecznie zapytaj o rodzaj szyby, okucia oraz gwarancję producenta. Dobrej jakości okna powinny bowiem służyć nam co najmniej dwadzieścia lat, opierając się działaniu niekorzystnych warunków atmosferycznych.


Przejrzyście o oknach

Grupa OKNOPLAST z początkiem kwietnia ruszyła z nowym projektem OKNOPLAST LAB - serią spotów, które w prosty sposób opowiadają o wszystkich zawiłościach związanych z oknami. Z materiału “Tego się nie da zepsuć. Ile powinno wytrzymać okno?” dowiemy się jakie czynniki najbardziej wpływają na wytrzymałość okna.
https://oknoplast.com.pl/lab/ile-powinno-wytrzymac-okno/



OKNOPLAST
(press box)