• Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Reklama

Jak dobrać zawiasy do szklanych drzwi?

Jednym z najczęściej spotykanych szklanych rozwiązań są szklane drzwi, mocowane zarówno do ścian, ościeżnic jak i szklanych paneli. Wykorzystywane są nie tylko podczas aranżacji biur, ale także domów i mieszkań. Jednak mimo ich powszechności, podczas montażu często popełniane są błędy, na skutek których dochodzi do uszkodzenia tafli szkła, a nierzadko całego produktu.


Rodzaje dostępnych rozwiązań
Na rynku dostępnych jest wiele modeli zawiasów umożliwiających montaż szklanych drzwi. Różnią się designem, materiałami
z jakich są wykonane oraz sposobem mocowania. Ze względu na tę ostatnią cechę, wyróżnia się zawiasy zewnętrzne (w tym przypadku płytka umieszczana jest „od czoła”, na wierzchu framugi lub ościeżnicy) oraz wewnętrzne (płytka montażowa umieszczona jest wtedy w otworze). Ponadto zawiasy można mocować również do boku drzwi oraz w pionie – jeden na górze tafli, a drugi przy podłodze.


– Przykładem pierwszego rozwiązania są zamki z serii Erice Line, z kolei modele pozwalające na montaż podłoga - strop to produkty z kolekcji COMO – komentuje Marcin Jabłoński, kierownik Działu Technicznego w CDA Polska. – Wybierając pomiędzy tymi dwoma rodzajami, należy zaznaczyć, że w przypadku zawiasów mocowanych do boku znaczenie ma ciężar tafli z jakiej wykonane zostały drzwi. Decydując się jednak na zawias pionowy uwagę zwrócić należy na jej szerokość – podsumowuje.

W przypadków okuć mocowanych do boku, za utrzymanie ciężaru szyby wbrew pozorom nie odpowiadają oba zawiasy, a jedynie ten, który umieszczony jest w górnej części  drzwi. Dolny pełni natomiast funkcję przede wszystkim stabilizującą. – Z tego powodu, jeżeli waga szyby wymusza zastosowanie dodatkowego, trzeciego zawiasu, nie umieszcza się go w połowie wysokości drzwi, ale w ich górnej części – dodaje Jabłoński. Z tego powodu producenci okuć do szkła podają w katalogach maksymalny udźwig nie na pojedynczy zawias, ale na ich parę. Poza tym wykonawcy do projektu mogą wybrać zawiasy z funkcją domykania, które na wzór samozamykaczy, pozwalają na pewną regulację tempa oraz siły zamknięcia. Dostępne są też zawiasy sprężynowe, umożliwiające utrzymanie drzwi w punkcie 0, dzięki czemu nie zamkną się, ani nie otworzą, na przykład na skutek przeciągu.

Najczęściej popełniane błędy
Jednym z najczęściej popełnianych błędów podczas montażu drzwi jest niedopasowanie tafli do granicznych parametrów zawiasów. Dotyczy to zarówno maksymalnego ciężaru szyby, jak również jej szerokości. Rezultatem takiego działania jest opadnięcie drzwi, gdyż zawias nie jest w stanie utrzymać ich na przewidzianej wysokości. Podczas każdego otwierania tafla szoruje po podłożu, przez co nie tylko spada komfort użytkowania, ale przede wszystkim może dojść do uszkodzenia samego szkła. Kolejnym z problemów jest za słabe dokręcenie śruby lub też zerwanie ząbków gwintu. – W oby tych przypadkach nie zastosowano się do wytycznych producenta – komentuje Jabłoński. – Zawiasy zaciskowe mają zawsze podaną zalecaną siłę docisku, która gwarantuje odpowiedni montaż. Niestety, ale wielu wykonawców nie korzysta podczas prac z klucza dynamometrycznego, zdając się na swoje doświadczenie i dokręcają śruby na przysłowiowe „oko” – dodaje.

Równie często spotykaną pomyłka jest instalowanie zawiasów z silikonową uszczelką na zewnątrz lub mocowanie szyby laminowanej z pomocą okuć zaciskowych. W pierwszym przypadku silikonowe uszczelki odkształcają się pod wpływem temperatury, co prowadzi do poluzowania zawiasu. Z tego powodu materiał ten stosowany jest tylko w przypadku okuć wykorzystywanych wewnątrz. Należy jednak zaznaczyć, że do nagrzania może dojść nie tylko na zewnątrz obiektu, ale również wtedy, gdy drzwi zamontowane zostały w silnie nasłonecznionym miejscu, o czym wiele osób zapomina. Dlatego w przypadku ekspozycji na temperatury zaleca się uszczelnienie wykonane z nylonu.

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku szyby laminowanej, jeśli zastosuje się do niej okucia zaciskowe. Umieszczona pomiędzy taflami folia posiada określoną sprężystość, z powodu której szyba będzie się uginać pod wpływem siły docisku. Ze względu na odkształcenia utrudniające właściwe dokręcenie zawiasu, tafla może się z czasem poluzować i opaść.

O czym jeszcze warto pamiętać?
Niezależnie od błędów popełnianych podczas samego montażu, wybierając zawias, warto zwrócić uwagę także na światło przejścia. Jego minimalną, wymaganą szerokość określają m.in. przepisy dotyczące warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki. Wybrane zawiasy, ze względu na budowę i miejsce montażu, mogą je pomniejszyć o swoją oś obrotu, czyli nawet kilka centymetrów. W przypadku standardowych drzwi mierzących 80 cm szerokości spowoduje to odczuwalną różnicę.

CDA Polska

  • POPULARNE
  • NOWE

Somfy zaprasza do kina letniego na Placu Europejskim w Warszawie

Superprodukcja „Mad Max – na drodze gniewu” rozpocznie w tym roku Kino letnie na placu Europejskim ...

2018-07-20 09:42:26

Znamy 53 finalistów III edycji konkursu "Obiekt Roku w systemach ALUPROF"

Spośród ponad 170 budynków zgłoszonych do konkursu „Obiekt Roku w systemach ALUPROF 2018” wybrano ...

2018-07-19 07:18:37

Wyjątkowa atmosfera i moc atrakcji podczas "Rodzinnego Pikniku" dla pracowników Grupy OKNOPLAST

Pod koniec czerwca Grupa OKNOPLAST zorganizowała dla swoich pracowników rodzinny piknik. To ...

2018-07-19 05:56:48

W strefie wanny

Karierę zaczynała w pałacu na Krecie w okresie kultury minojskiej. Doceniali ją też wpływowi ...

2018-07-19 05:27:03

Produkty marki WIŚNIOWSKI na targach Zaunteam w Szwajcarii

Firma WIŚNIOWSKI po raz kolejny udowodniła, że nieustanny rozwój jest priorytetem, stanowiącym ...

2018-07-19 05:19:09

Urlop na piątkę z Somfy! Co zrobić, by jeszcze lepiej wypocząć na wczasach

Lato, słońce, wymarzone wakacje. Czego chcieć więcej? Przede wszystkim spokoju i pewności, że w ...

2018-07-19 05:08:55

Oczyść powietrze z alergenów za pomocą oczyszczacza powietrza SAP 21 marki PRIME3

Smog, kurz, alergeny i wirusy są nieodłącznym elementem naszego życia. Oczyszczacz powietrza ma za ...

2018-07-18 05:34:03

Aluprof partnerem specjalności dla studentów budownictwa

Decyzją Rady Senatu Akademii Techniczno-Humanistycznej od najbliższego roku akademickiego ruszy ...

2018-07-18 05:18:38

Nowa stolarka otworowa - fanaberia, czy wymóg termomodernizacji?

Wymiana elementów stolarki otworowej to nieodzowna kwestia w zasadzie każdego procesu ...

2018-07-17 05:47:26

Wakacyjna promocja OKNOPLAST na zakup okien z roletami

Wakacje to dla większości osób najlepszy czas na zadbanie o swój dom. Dzięki sprzyjającym warunkom ...

2018-07-17 05:33:00

PROJEKTY DOMÓW

POLECAMY

 
SmartOffice wkracza na katowicki rynek powierzchni biurowych z usługą biur serwisowanych

SmartOffice wkracza na ...

SmartOffice uruchomił w Katowicach usługę biur ...

Nowoczesny śródmiejski biurowiec - Nowy Świat 2.0

Nowoczesny śródmiejski ...

Na wąskim przesmyku pomiędzy majestatycznym ...

EPP finalizuje zakup warszawskiej Galerii Młociny

EPP finalizuje zakup ...

EPP (Echo Polska Properties), spółka ...Kontakt