• Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Reklama

Czyste powietrze dzięki nowym oknomRządowy program Czyste Powietrze to szansa na zmniejszenie energochłonności starych budynków, poprzez termomodernizację ich przegród i wymianę nieszczelnych okien. Wybierając nową stolarkę warto jednak kierować się nie tylko warunkami zawartymi w regulaminie programu, lecz przede wszystkim długoterminowymi korzyściami z jej użytkowania.


To już kolejny rok działania programu Czyste Powietrze, który przewiduje objęcie bezzwrotnymi dotacjami inwestorów planujących budowę nowego domu lub termomodernizację istniejącego budynku. W przypadku budynków modernizowanych podstawowym założeniem jest wymiana starych kotłów stałopalnych na nowe źródła ciepła o wysokiej efektywności. Remont systemu grzewczego musi jednak iść w parze z ociepleniem przegród zewnętrznych i wymianą okien na nowe, spełniające określone wymagania techniczne. Maksymalny poziom dofinansowania wynosi do 700 zł za każdy metr kwadratowy wymienionych okien. Na jaką stolarkę należy zwrócić uwagę, aby otrzymać dofinansowanie?

Im cieplejsze, tym więcej korzyści


Okna montowane w budynkach powstałych jeszcze w latach 80. cechowały się niską izolacyjnością cieplną na poziomie 2,6 W/m2K i przyczyniały się do znacznych strat energii cieplnej. Obliczono, że wymieniając je na energooszczędne okna o parametrach zbliżonych do obecnych wymagań Uw=1,0 W/m2K, można zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię nawet o 20%. W budynku o przykładowej powierzchni 180 m2 oznacza to roczne oszczędności zużycia oleju opałowego w wysokości 660 litrów i redukcję emisji CO2 do atmosfery o około 1 050 m3. Montaż cieplejszych okien daje jeszcze lepsze efekty i przekłada się na namacalne obniżenie kosztów utrzymania budynku. W związku z tym jest to inwestycja, która się spłaca i dzięki temu ma realny sens ekonomiczny. Nie warto jednak wybierać najtańszych oferowanych rozwiązań tylko dlatego, że posiadają określone parametry, gdyż mogą je szybko stracić.

- Wybierając nowe okna, zawsze należy przede wszystkim zwracać uwagę na aspekt jakościowy, a nie najniższą cenę. O tym, czy okno będzie spełniało swoje funkcje przez długie lata użytkowania, decydują w dużej mierze solidne wzmocnienia i odpowiednie uszczelki. Jeśli te komponenty zostały w jakiś sposób uszczuplone, okno po jakimś czasie ulegnie wypaczeniu i rozszczelnieniu, przez co przestanie pełnić swoje funkcje ochronne – mówi Andrzej Polijaniuk, Dyrektor ds. Marketingu i Produktu w firmie Schüco International Polska.

Jaką stolarkę wybrać, aby znów nie wymieniać?

Okna objęte dofinansowaniem w ramach programu Czyste Powietrze muszą spełniać rygorystyczne kryteria izolacyjności termicznej, jakie zostały zawarte w warunkach technicznych na 2021 rok. Ich współczynnik przenikania ciepła Uw nie może być wyższy niż 0,9 W/m2K. Obecnie na rynku istnieje wielu producentów, którzy oferują stolarkę zgodną z wymogami Programu Czyste Powietrze, jednak warto zwrócić szczególną uwagę na ich budowę i jakość zastosowanych komponentów, jak m.in. uszczelki. Na przykład okna z PVC-U Schüco LivIng zostały wyposażone w specjalne, termozgrzewalne uszczelki z kauczuku EPDM, które nawet po 15 latach użytkowania zachowują 86% zdolności do powrotu elastycznego, podczas gdy ich tańsze odpowiedniki z innego materiału tracą ją nawet w 65%. Siedmiokomorowy profil z dwukomorowym pakietem szybowym zapewnia doskonały przebieg izoterm i współczynnik przenikania ciepła na poziomie nawet Uw=0,72 W/m2K, co odpowiada standardowi domów wysoko energooszczędnych i pasywnych. Warto jednak zauważyć, że źródłem większych strat ciepła w porównaniu do okien mogą być przesuwne drzwi tarasowe, ze względu na ich większą powierzchnię. Nowy system przesuwny Schüco LivIngSlide został zaprojektowany z myślą o doszczelnieniu wszystkich newralgicznych elementów, które mogą być źródłem ucieczki ciepła w tego typu stolarce. Oprócz płaskiego, termoizolowanego progu zastosowano w nim obwodowe, zgrzewalne uszczelnienia, które zapewniają szczelność nawet w trudnej do zabezpieczenia strefie naroża skrzydła. Drzwi z ciepłym pakietem szybowym Ug=0,6 W/m2K uzyskują współczynnik Uw=0,8 W/m2K, czyli lepszy niż przewidują wymagania energooszczędności dla okien na rok 2021.

Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdą Państwo na stronie: www.schueco.plSchüco – Systemowe rozwiązania okien, drzwi i fasad
Grupa Schüco z siedzibą w Bielefeld rozwija i sprzedaje systemy okienne, drzwiowe i fasadowe. Na obecną i przyszłą pozycję lidera w branży technologii i usług pracuje ponad 4900 osób zatrudnionych na całym świecie. Jako specjalista od powłok budynków o charakterze mieszkaniowym i komercyjnym, Schüco oferuje, oprócz innowacyjnych produktów, także doradztwo i rozwiązania cyfrowe na każdym etapie procesu budowlanego – od pomysłu i wzornictwa aż po wykonawstwo i montaż. Z firmą Schüco współpracuje 12000 firm partnerskich, deweloperów, architektów i inwestorów na całym świecie. Firma działa aktywnie w ponad 80 krajach i osiągnęła w 2017 roku obrót w wysokości 1,575 miliarda euro. Więcej informacji na stronie
www.schueco.pl

Schüco International Polska
press box

  • POPULARNE
  • NOWE

Jak wybrać duże okna do energooszczędnego domu?

Wielkoformatowe okna i drzwi otwierają wnętrza na otoczenie, dlatego są tak chętnie stosowane przez ...

2019-08-20 06:11:00

OKNOPLAST po raz kolejny sponsorem Vistula Folk Festival

W dniach 20-25 sierpnia 2019 roku w Płocku odbędzie się kolejna, tym razem ósma edycja Vistula Folk ...

2019-08-20 05:54:24

Bateria w kuchni

Odpowiada za zmywanie, napełnianie wodą czajników i garnków, mycie warzyw i innych produktów ...

2019-08-20 05:41:42

Panoramiczny widok w Twoim salonie - nowy system okienno-drzwiowy MB-SKYLINE od Aluprof

Nowy system drzwi przesuwnych MB-SKYLINE idealnie wpisuje się w zasady nowoczesnego designu. Duże, ...

2019-08-16 05:40:29

WIŚNIOWSKI IRONKIDS i ENEA IRONMAM 70.3 Gdynia 2019 za nami

W weekend 9 - 11 sierpnia w Gdyni po raz kolejny odbyły się jedne z najbardziej wymagających ...

2019-08-16 05:30:45

Brak monterów stolarki budowlanej!

Na rynku pracy pogłębiają się trudności z rekrutacją odpowiednich pracowników. W porównaniu do roku ...

2019-08-14 12:01:24

Designerska łazienka

Może być manifestem na cześć designu. Może zrywać ze schematami. Aranżacyjne szaleństwo zawsze musi ...

2019-08-13 05:23:45

Dodatkowe korzyści od PGE Obrót za wybór eFaktury

Oszczędność czasu, monitorowanie płatności, bezpieczeństwo, wygoda i ekologia - takie są zalety ...

2019-08-13 05:05:30

KRISPOL rzuca wyzwanie niemieckiemu rynkowi stolarki

Producent bram garażowych i przemysłowych z Polski uruchamia Akademię szkoleniową w Fuldzie.

2019-08-09 13:19:52

STOLARKA W PIGUŁCE: Wystawa Innowacji to odpowiedź na potrzeby architektów

Wystawa Innowacji odbędzie się w dniach 3-6 października podczas targów Warsaw Home/Warsaw Build. ...

2019-08-09 12:24:47

PROJEKTY DOMÓW

POLECAMY

 
Budynek w stylu high-tech

Budynek w stylu ...Nowa siedziba amerykańskiej firmy ...

SmartOffice wkracza na katowicki rynek powierzchni biurowych z usługą biur serwisowanych

SmartOffice wkracza na ...

SmartOffice uruchomił w Katowicach usługę biur ...

Nowoczesny śródmiejski biurowiec - Nowy Świat 2.0

Nowoczesny śródmiejski ...

Na wąskim przesmyku pomiędzy majestatycznym ...