• Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Reklama

Drzwi tarasowe z płaskim progiem. O czym pamiętać, aby mieć przejście bez barier?



Nowy dom to nowe możliwości. Wraz z aranżowaniem przestrzeni pomiędzy wnętrzem a ogrodem często rodzi się pomysł na zagospodarowanie strefy granicznej. Wybór pada na duże przeszklenie, które połączy przestronny salon z tarasem i otworzy dom na przyrodę – po pierwsze: dzięki efektownym drzwiom HS, po drugie: dzięki progowi zlicowanemu z podłogą. Aby stworzyć bezprogowe przejście z domu na taras, należy jednak odpowiednio wcześniej ten pomysł uwzględnić. Jak przygotować się na realizację marzenia o płaskim progu w drzwiach podnoszono-przesuwnych?


Próg zlicowany z podłogą – czy warto o nim myśleć?


Trendy architektoniczne i oczekiwania klientów dotyczące strefy salonowo-tarasowej są stałe – efektowne przeszklenie, przez które można obserwować ogród i które można otworzyć, a więc nowoczesne drzwi HS. Ale idąc o krok dalej, coraz więcej osób zauważa i chce mieć bezprogowe przejście na taras. Drzwi podnoszono-przesuwne z dobrze zaprojektowanym płaskim progiem – tak zwanym „progiem na zero” – to w rzeczywistości rozwiązanie, którego idea sięga budownictwa bez barier. Tarasowe drzwi HS z progiem zlicowanym z podłogą tworzą bowiem przejście, które jest nie tylko efektowne, ale przede wszystkim dostosowane do różnych potrzeb – nie stanowi praktycznie żadnej bariery, np. dla osób starszych, nie w pełni sprawnych ruchowo lub poruszających się na wózku inwalidzkim. Nie potkną się o niego również małe, przebiegające dzieci.

– Próg G-U zlicowany z podłogą pozwala stworzyć jednolitą płaszczyznę pomiędzy salonem a tarasem. Jedynym elementem oddzielającym przestrzeń mieszkalną od tej za oknem jest szyna jezdna – o minimalnej wysokości 4,4 mm – niesprawiająca żadnego problemu podczas przejścia. Płaski próg to rozwiązanie, które pokochają wszyscy domownicy – szczególnie, gdy priorytetem jest efektowne lub zgodne z wytycznymi budownictwa bez barier przejście na taras. To rozwiązanie podnosi komfort i bezpieczeństwo użytkowania drzwi podnoszono-przesuwnych na wyższy poziom, dlatego w nowym budownictwie, gdzie planowana jest instalacja drzwi HS, coraz częściej staje się standardem – mówi Szymon Krauze, marketing manager G-U Polska, producenta nowoczesnych systemów do okien i drzwi, w tym systemów HS i płaskich progów z odwodnieniem liniowym.

Drzwi HS z płaskim progiem – jak to zaplanować?


O drzwiach HS i bezprogowym przejściu z domu na taras najlepiej pomyśleć na samym początku, a więc jeszcze na etapie budowy lub generalnego remontu. Jeśli chcemy mieć płaski próg, to musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Przede wszystkim odpowiednio wcześniej zasygnalizujmy nasze potrzeby sprzedawcy rozwiązań podnoszono-przesuwnych i ekipie remontowej – zapytajmy o taką możliwość i ustalmy, co powinniśmy zrobić lub czego dopilnować w kwestii posadzek, podłóg i nawierzchni tarasowych, które powinny być na równym poziomie. Kierując zapytanie ofertowe do sprzedawcy systemów HS, powinniśmy pamiętać, aby jednoznacznie zaznaczyć, że chcemy mieć bezprogowe przejście na taras, czyli próg w drzwiach podnoszono-przesuwnych ma być zlicowany z podłogą domu i nawierzchnią tarasu. Podczas składania zapytania ofertowego inwestor powinien także wiedzieć, jaki będzie taras i z czego ma być wykonany.

Ponadto warto wybrać producenta lub dealera rozwiązań podnoszono-przesuwnych, który ma doświadczenie w tym temacie i wie, jak zrealizować taką inwestycję. Niezbędna będzie także wizyta techników w domu klienta, czyli na terenie budowy lub obiektu w trakcie remontu. Ocenią oni, czy rozwiązanie jest możliwe do wykonania i przekażą wytyczne dla ekipy budowlano-remontowej, aby wszystko było dobrze zaprojektowane i przygotowane pod montaż drzwi HS z płaskim progiem. Firma, którą wybierzemy, oczywiście może być z najbliższej okolicy, ale nie musi – wystarczy, że posiada mobilnych techników. Bardzo ważne jest również, żeby cały system HS + próg – pochodził z jednego źródła – wyjaśnia ekspert G-U Polska.

Drzwi HS z płaskim progiem – tajniki montażu


Ekipa montażowo-serwisowa, która dobrze zna systemy podnoszono-przesuwne, a także rozwiązania je wspomagające lub uzupełniające – w tym „progi na zero” – z pewnością prawidłowo je zainstaluje. Podstawą dobrego montażu jest przede wszystkim solidne i systemowe podparcie drzwi HS, w tym: staranne przygotowanie ościeży, prawidłowe podparcie ramy drzwi tarasowych, wypozycjonowanie wstawionej ościeżnicy, odpowiednie jej przytwierdzenie, zaizolowanie, etc. Doświadczeni technicy nie będą mieć z tym problemu – mogą to być fachowcy z ramienia producenta systemów podnoszono-przesuwnych lub bezpośrednio od sprzedawcy tego typu rozwiązań. Dobry zespół montażowy zadba także o takie kwestie, jak m.in.:

  • prawidłowa instalacja drzwi HS w otworze, która umożliwi zastosowanie płaskiego progu;
  • dostarczenie drzwi tarasowych wraz z odpowiednim progiem (np. fabrycznie konfekcjonowanym, czyli dociętym już u producenta pod potrzeby konkretnego zamówienia na drzwi HS) i nakładką wyrównującą;
  • odwodnienie liniowe – na rynku dostępne są produkty, które mają je wbudowane, jak np. drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne z progiem GU TS-50 wraz z odwodnieniem liniowym (odwodnienie w przypadku progu zlicowanego z podłogą jest bardzo ważne, bo umożliwia prawidłowe odprowadzanie wody opadowej z tarasu i chroni przed wilgocią).


– Warto także pamiętać, kto i co dostarcza. W przypadku drzwi HS wykonanych z aluminium kompletne rozwiązania zawsze dostarcza tzw. systemodawca, czyli producent profilu. Natomiast w przypadku stolarki drewnianej lub PVC rozwiązania systemowe, takie jak odwodnienie liniowe czy próg z możliwością wyrównania na zero, dostarcza producent okien i drzwi oraz producent okuć, czyli np. GU. Dostawca rozwiązania zazwyczaj może nam zaoferować także jego montaż, z czego warto skorzystać
– dodaje Szymon Krauze.

Zerowe szanse na płaski próg – kiedy się to zdarza?

Brak możliwości zastosowania progu zlicowanego z podłogą zazwyczaj wynika z niedoinformowania inwestora przez sprzedawcę systemów podnoszono-przesuwnych – jeszcze na etapie przygotowywania oferty na stolarkę okienną. Klient po prostu nie wie, że jest taka możliwość. Może też nie wiedzieć, że decyzję należy podjąć odpowiednio wcześnie, np. na początku nie chce płaskiego progu w drzwiach HS, ale z czasem zmienia zdanie. Trzeba pamiętać, że tego typu decyzje muszą zapadać już na etapie budowy lub na początku generalnego remontu, żeby wszystko odpowiednio przygotować.

– Chociaż coraz więcej klientów pyta o zlicowane z podłogą progi do drzwi HS, to niestety często robią to za późno. Zastosowanie progu może być niemożliwe w przypadku, gdy nikt nie założył wcześniej zakupienia drzwi tarasowych, które mają taką możliwość (bo systemy HS też są zróżnicowane) lub nie zastosował odpowiedniego wyrównania poziomu podłogi w domu z poziomem nawierzchni tarasowej –
podsumowuje ekspert G-U Polska.

Równie trudno zrobić bezprogowe przejście jedynie w przypadku wymiany posadzki na tarasie lub wymiany podłogi w domu. Ale może zdarzyć się tak, że na przestrzeni lat dany systemodawca opracuje rozwiązanie umożliwiające dodanie odpowiednich elementów, dzięki którym instalacja płaskiego progu będzie wykonalna. Jednak i w tym przypadku na pewno konieczna będzie wizyta fachowca i dokumentacja stolarki zamontowanej w domu – dlatego tego typu informacje warto mieć zachowane. W przeciwnym razie nasze marzenia o bezprogowym przejściu na taras mogą napotkać na barierę nie do pokonania.



G-U Polska
press box