• Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Reklama

AKTUALNOŚCI

Wyzwania na rynku pracy w 2018 - debata z udziałem Joanny Jeziorowskiej z Grupy Oknoplast5 lutego odbyła się debata „Ryzyka i Trendy 2018” poświęcona wyzwaniom na krajowym rynku pracy. W żywej dyskusji wzięli udział przedstawiciele administracji publicznej, pracodawców i związków zawodowych, jak również eksperci. Wśród zaproszonych gości znalazła się także Joanna Jeziorowska, Dyrektor Personalny Grupy Oknoplast.


Rynek pracy w ostatnich latach przeszedł duże zmiany. Jednym z największych wyzwań, z którymi zmierza się on w Polsce, jest  brak pracowników. Duży problem z zatrudnieniem widoczny jest szczególnie w pozyskaniu pracowników produkcyjnych. O wyzwaniach na rynku pracy w 2018 r. debatowali eksperci w czasie dyskusji „Wyzwania dla rynku pracy” podczas konferencji „Ryzyka i Trendy 2018”, zorganizowanej przez Politykę Insight. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Joanna Jeziorowska, dyrektor personalny Grupy Oknoplast, Grzegorz Baczewski, zastępca dyrektora generalnego w Konfederacji Lewiatan, Katarzyna Balashov, dyrektor komunikacji korporacyjnej Ikea Retail, Andrzej Boryczka, dyrektor ds. personalnych Grupy Żywiec, jak również Jolanta Jaworska, dyrektor IBM.

– Na rynku pracy mamy do czynienia z sytuacją, która nie miała miejsca od 25 lat. Dane o stanie gospodarki – rosnący PKB, spadające bezrobocie, zwyżkujące wynagrodzenia i zapotrzebowanie na pracowników – sprawiają, że rynek pracy jest niezwykle konkurencyjny – komentuje Joanna Jeziorowska, Dyrektor Personalny Grupy Oknoplast. – Braki pracowników odczuwalne są przez właściwie wszystkie sektory, a kondycja rynku pracy jest dla biznesu jednym z największych wyzwań tego roku. Dlatego też niezbędne jest podjęcie strategicznych działań, zarówno ze strony pracodawców, jak i organów państwa.

Wyzwania na rynku pracownika 2018
Prognozy demograficzne dla Polski są niepokojące – polskie społeczeństwo starzeje się, a jednocześnie ubywa osób aktywnych zawodowo. Według danych GUS coraz więcej Polaków będzie wychodzić z rynku pracy, przy zmniejszającej się liczbie wkraczających na ten rynek. Oznacza to, że pracodawcy będą mieli jeszcze większe problemy z pozyskaniem pracowników. Dlatego tez powinni oni szukać kandydatów nie tylko w grupie wiekowej 25-40 lat, lecz także wśród osób w wieku 50+. Do tego z kolei potrzebne jest większe zaangażowanie państwa w aktywizację zawodową obywateli.

– Jednym z głównych problemów jest  pozyskanie pracowników produkcyjnych – komentuje Joanna Jeziorowska. – Doświadczamy tego w Grupie Oknoplast, gdzie w zakładzie pod Krakowem zatrudniamy ponad 1300 osób właśnie na produkcji. Ze strony pracodawców konieczne jest bardzo efektywne wdrażanie nowych pracowników oraz  adekwatne do potrzeb zarządzanie pracownikami fizycznymi, aby powstrzymać proces rotacji w tej grupie zawodowej. Niezbędne jest również stworzenie efektywnych polityk wynagradzania oraz benefitów. Kolejnym zagadnieniem jest zatrzymanie pracowników w małych miastach. Odnotowujemy coraz większy odpływ młodych pracowników do metropolii. Z gmin wiejskich i mniejszych miast najczęściej wyjeżdżają ludzie młodzi i wykształceni, którzy jadą na studia i nie wracają.

Automatyzacja produkcji
Rynek stale się rozwija, rośnie popyt na innowacyjne rozwiązania z dziedziny Internetu Rzeczy i Big Data. W procesach produkcji coraz częściej pojawiają się roboty, postępuje integracja automatyki i IT. Podczas debaty eksperci jednogłośnie stwierdzili, że w obecnej sytuacji polskie firmy zmuszone są do zwiększania wydajności właśnie poprzez automatyzację produkcji. To z kolei związane jest z podnoszeniem kompetencji i umiejętności pracowników. Takie zdolności powinni oni zdobywać już w szkołach zawodowych – stąd też konieczne będą zmiany w procesie kształcenia. Brak wysoko wykwalifikowanych pracowników fizycznych i techników stanowi jedną z najważniejszych przeszkód szybszego wzrostu gospodarczego kraju. Konieczne jest zatem podniesienie rangi kedukacji zawodowej w ocenie społeczeństwa, a zwłaszcza wśród ludzi młodych, planujących karierę.

Kluczowe regulacje prawne
Poprawienie sytuacji na rynku pracy wymaga także zaangażowania państwa. W tym roku planowane jest wprowadzenie nowego Kodeksu Pracy. Jednym z jego założeń jest ograniczenie możliwości stosowania umów cywilnoprawnych czy samozatrudnienia. Dla dużej części pracodawców problemem jest brak odpowiednich regulacji, które umożliwiałyby wykorzystywanie w większym stopniu elastycznego czasu pracy – do takiego wniosku doszli uczestnicy debaty. Takie przepisy zwiększyłyby możliwość zatrudniania osób młodych. Prawo pracy powinno być też lepiej dostosowane do obecnych trendów, np. pracy zdalnej.

Eksperci wskazywali także na potrzebę zapewnienia ułatwień w zatrudnieniu cudzoziemców. Zgodnie z wyliczeniami Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w 2017 roku urzędy pracy zarejestrowały ok. 1,8 mln oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom. Problemy kadrowe powodują, iż firmy coraz częściej muszą ograniczać swoje plany inwestycyjne, co wpływa negatywnie na perspektywę rozwoju polskiej gospodarki. Niezwykle ważne jest przyjęcie spójnej polityki migracyjnej, która zachęcałaby do przyjazdu osoby z pożądanymi przez pracodawców kwalifikacjami oraz tych, którzy uzupełnialiby zapotrzebowanie w zawodach deficytowych.

OKNOPLAST
press box

  • POPULARNE
  • NOWE

Jak uniknąć kamienia w kuchni i łazience? Radzą eksperci Deante

Nieestetyczne zacieki i osad z kamienia oszpecą nawet najpiękniejszą łazienkę i kuchnię. Na ogół ...

2018-06-15 11:21:43

OKNOPLAST Złotym Championem 2018

OKNOPLAST kolejny rok z rzędu zdobył prestiżowy tytuł Złotego Championa w kategorii okna elewacyjne ...

2018-06-15 11:08:58

Firma WIŚNIOWSKI wspiera Enea Ironman

Współpraca z Reprezentacją Polski w Piłce Nożnej, wspieranie akademii piłkarskich i ...

2018-06-15 09:04:02

Czy deweloper ma prawo udostępniać mieszkania bez miejsc parkingowych?

Według danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, w całym 2017 r. zarejestrowano prawie ...

2018-06-15 07:02:31

Tak dla termomodernizacji budownictwa – rezolucja IX Kongresu Stolarki Polskiej

Związek POiD popiera planowane przez polski rząd inicjatywy odnośnie termomodernizacji budownictwa ...

2018-06-15 06:50:01

Podbitka dachowa – 5 powodów, dla których warto ją zamontować

Choć jej montaż nie jest wymagany, bez niej możemy narazić konstrukcję dachu i domu na poważne ...

2018-06-15 06:34:04

Soudal z architektami przyszłości

Przedstawiciele wiodących marek budowlanych, ośrodków akademickich oraz najzdolniejsi młodzi ...

2018-06-15 06:22:30

Konfrontacja wiedzy z praktyką podczas wizyty studentów w zakładzie produkcyjnym KRISPOL

KRISPOL – polski producent kompletu stolarki dla domu gościł w jednym z zakładów produkcyjnych, ...

2018-06-14 10:05:52

Z wizytą w centrum innowacji

18 maja 2018 roku w centrali Schüco w Niemczech odbyła się konferencja z udziałem architektów i ...

2018-06-13 10:06:11

Krok po kroku: jak odświeżyć lub naprawić elewację?

Pięknie prezentująca się elewacja to wizytówka naszego domu i nas samych. Wystawiona na działanie ...

2018-06-12 11:11:26

PROJEKTY DOMÓW

POLECAMY

 
SmartOffice wkracza na katowicki rynek powierzchni biurowych z usługą biur serwisowanych

SmartOffice wkracza na ...

SmartOffice uruchomił w Katowicach usługę biur ...

Nowoczesny śródmiejski biurowiec - Nowy Świat 2.0

Nowoczesny śródmiejski ...

Na wąskim przesmyku pomiędzy majestatycznym ...

EPP finalizuje zakup warszawskiej Galerii Młociny

EPP finalizuje zakup ...

EPP (Echo Polska Properties), spółka ...Kontakt