• Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Reklama

Elewacja w stylu skandynawskim. Prosto i funkcjonalnie




Uniwersalny styl skandynawski jest jednym z najprostszych do wcielenia w życie i jednocześnie najpopularniejszych trendów wnętrzarskich ostatnich lat. Czysty, przestronny, minimalistyczny oraz maksymalnie wygodny staje się w wielu przypadkach pierwszym wyborem właścicieli domów i mieszkań. Co ważne, można się nim cieszyć nie tylko we wnętrzach, ale też w postaci elewacji w stylu skandynawskim. Jakie są jej główne cechy i gdzie się sprawdzi?


Styl skandynawski – czym się cechuje?

Skandynawski styl aranżacyjny odznacza się prostotą, funkcjonalnością i zastosowaniem jasnych kolorów. Wnętrza w tej stylistyce są rozświetlone, a także bardzo przestronne. Wykorzystują stonowane barwy: biel, beże, szarości i różne odcienie brązu, ale dodatki mają zwykle intensywne kolory nadające przestrzeni indywidualnego charakteru.

Styl skandynawski przywędrował do nas z Europy Północnej i został stworzony w odpowiedzi na potrzebę zbliżenia człowieka do natury. Ta stylistyka odznaczająca się minimalizmem, naturalnością i zastosowaniem drewna doskonale sprawdza się w przestrzeniach o różnym charakterze, również w małych mieszkaniach stanowiących dla projektantów i inwestorów spore wyzwanie. Dzięki jasnej kolorystyce ten trend aranżacyjny pozwala optycznie powiększyć wnętrza, natomiast elewacje w stylu skandynawskimczyni wyjątkowo eleganckimi.

W klasycznym stylu scandi wykorzystanie mają naturalne tkaniny takie jak bawełna, juta i len, drewno, kamień, rattan oraz wiklina, które ocieplają przestrzenie i nadają im domowego charakteru. Ta stylistyka może nawiązywać do rustykalnej, ma w sobie też nutkę boho, natomiast wyróżnia ją możliwość zastosowania jednego żywego koloru dodatków, który nada wnętrzom unikalnego sznytu. Bardzo często jest to turkus, róż, głęboka zieleń lub kolor miętowy.



Elewacja w stylu skandynawskim – jak wygląda?

Głównym wyznacznikiem charakteru elewacji scandi jest prostota. Skandynawskie domy cechują się przede wszystkim minimalizmem. Zwykle są to proste bryły z dwuspadowymi dachami, w jasnych kolorach i z drewnianymi lub kamiennymi elementami dekoracyjnymi. Modelowy dom w stylu skandynawskim to parterowy budynek w typie stodoły z białą elewacją i szarym lub grafitowym dachem. Stolarka otworowa jest biała lub w kolorze jasnego drewna. Cokoły i wnęki wejściowe są wyłożone grafitowym lub szarym kamieniem elewacyjnym, a ewentualne elementy dekoracyjne powstają z zewnętrznych płytek (często imitujących jasne drewno).

Styl skandynawski nie jest bardzo skonkretyzowanym nurtem projektowym, a raczej zlepkiem różnych trendów popularnych w Danii, Szwecji, Finlandii, Norwegii i na Islandii. Typowe islandzkie domy były długimi budynkami z dwuspadowymi dachami wspartymi słupami i drzwiami umieszczonymi na jednej ze wzdłużnych ścian. W Danii królowały niegdyś podpiwniczone parterowe domy, których cechą charakterystyczną były kolorowe elewacje i

okiennice, natomiast w Szwecji budynki mieszkalne często były czerwone z białą stolarką otworową. Określenie skandynawski nie jest więc wyznacznikiem, a jedynie pewnym przybliżeniem trendów architektonicznych z północy Europy.

Co warto wykorzystać do stworzenia skandynawskiej elewacji?

Najprostsza elewacja w stylu skandynawskim może być wykonana przy użyciu białego lub jasnoszarego tynku elewacyjnego. Elementy dekoracyjne, takie jak przestrzenie wokół okien lub drzwi wejściowych, warto urozmaicić poprzez zastosowanie jasnych płytek elewacyjnych drewnopodobnych w stylu Aviona bianco , Listria bianco lub Mattina beige .

Drewnopodobne płytki mogą być też zastosowane do wyłożenia cokołów budynku. W takim przypadku najlepiej zdecydować się na ciemniejszy model, np. płytki elewacyjne  Grapia ebano lub na czarny kamień elewacyjny Tacoma Steel lapatto . Płytki gresowe mogą być również użyte do wykończenia podłóg oraz wnęk tarasu i balkonów. Z powodzeniem sprawdzą się jako materiał wykończeniowy słupów wspierających zadaszenia. Kamień elewacyjny warto także wykorzystać w przestrzeniach funkcjonalnych, takich jak miejsce do grillowania czy wiata garażowa.

Do jakich domów pasuje skandynawski styl?

Elewacja na skandynawską nutę będzie idealnym wyborem do parterowych domów w typie nowoczesnej stodoły, bo ich proste bryły są wnętrz wymarzonym podłożem dla tego nurtu architektonicznego. Ponadto, elewacja w takiej stylistyce może się też sprawdzić do domów projektowanych na modłę górskich rezydencji i oczywiście w domkach letniskowych. Nie będzie natomiast odpowiednia do bardziej skomplikowanych brył.

Pojęcie elewacja w stylu skandynawskim jest bardzo szerokie, ale można przyjąć, że będzie to jasna aranżacja z wykorzystaniem materiałów imitujących te naturalne, głównie drewno i kamień. Nieskomplikowana, naturalna, a przez to uniwersalna, bez zbędnych udziwnień, wyszukanych dekoracji czy skomplikowanych zabiegów architektonicznych.



Grupa CERRAD
press box