• Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Reklama

Nowa siedziba Airbusa w Hiszpanii z fasadami WICONAFasady WICONA zostały wybrane do realizacji zewnętrznej części kampusu Airbus „Futura” w Madrycie. Ten model fasady posiada nowy opatentowany system wodoszczelności WICONA i znaczną zdolność do absorbowania ruchu budynków.


Nowa siedziba kampusu hiszpańskiego oddziału samolotowego giganta w Getafe w Madrycie, zaprojektowana przez prestiżową firmę Estudio Lamela, ma stać się centrum innowacji i rozwoju firmy Airbus. Położona niecałe 30 kilometrów od Madrytu, zatrudniająca ponad 2000 pracowników, fabryka z pewnością wytycza wysokie standardy w projektowaniu budynków biurowych.

Nowoczesny projekt łączy pięć budynków kampusu w jedną zintegrowaną całość. Obejmuje łącznie 400 000 m², które zostały podzielone na kilka bloków.

Projekt kampusu to przykład integracji otwartej i zielonej przestrzeni z technologiami cyfrowymi, których zadaniem jest tworzenie przyjaznego środowiska pracy. Rozmieszczenie budynków w kształcie litery „H” ma ułatwić interakcję między budynkami, zachęcać do dialogu między różnymi zespołami oraz wpływać na samopoczucie pracowników. Projekt został opracowany w całości z wykorzystaniem BIM (Building Information Modelling), który umożliwia pracownikom pracę w czasie rzeczywistym, udostępniając informacje w chmurze oraz integrując wiele aspektów budynku. Każda z przestrzeni posiada cechy dostosowane do charakteru ich przeznaczenia. Duże nasłonecznione przestrzenie wykorzystuje się do pracy wymagającej naturalnego światła, podczas gdy przestrzenie na usługi nie wymagające naturalnego oświetlenia, są skupione centralnie.Systemy fasadowe WITEC EL evo wykorzystane w projekcie, spełniają najwyższe wymagania techniczne i środowiskowe, co w pełni odpowiada kluczowym celom projektu. Fasady posiadają certyfikat Cradle to Cradle na poziomie Silver oraz certyfikat BREEAM pre-approval na poziomie Very Good. Certyfikat ten jest uważany za jedną z najbardziej zaawansowanych technicznych ocen certyfikacji zrównoważonego rozwoju.

Certyfikacja znakiem BREEM ma na celu wprowadzenie szeregu ulepszeń w zakresie zrównoważonego rozwoju budynków, w tym zmniejszenie śladu węglowego budynków w okresie ich użytkowania. Ponadto certyfikat BREEM jest potwierdzeniem restrykcyjnie wysokich standardów jakości oraz rozwoju zrównoważonego budownictwa, przez oferowanie publicznie dostępnych informacji w celu porównania budynków i ustanowienie uznanego na całym świecie ich oznakowania ekologicznego. To ekologiczne oznakowanie, jest kamieniem węgielnym wysiłków, na rzecz promowania badań i rozwoju zrównoważonego budownictwa.

Aby budynki uzyskały międzynarodowy certyfikat zrównoważonego rozwoju, należy zwrócić uwagę na użyte materiały budowlane. Właśnie dlatego fasady WICONA zostały wybrane do zewnętrznej części kampusu Airbus „Futura”. System fasadowy WITEC EL evo z certyfikatem Cradle to Cradle Silver wykorzystany na wyższych piętrach, został dostosowany do wymagań technicznych i estetycznych projektu. Ten model fasady posiada nowy opatentowany system wodoszczelności WICONA i znaczną zdolność do absorbcji ruchu samego budynku.Dolne kondygnacje zostały wyposażone w system fasadowy WITEC 50, który również posiada certyfikat Cradle to Cradle na poziomie Silver.

Ta innowacyjna fasada może być dostosowana do konkretnych wymagań konstrukcyjnych, aby zapewnić wysoce wydajne rezultaty.

Wyniki te osiągane są dzięki innowacyjnym połączeniom, które nie naruszają oryginalnej konstrukcji profilu. Moduły do tego systemu są produkowane w kontrolowanych warunkach warsztatowych, wolnych od wpływu warunków atmosferycznych i innych czynników zewnętrznych, aby zapewnić najwyższą możliwą jakość i wydajność produktu. Jego wymiary wynoszą zaledwie 50 mm, a głębokość profilu od 50 mm do 260 mm, tworząc fasady o indywidualnym, niepowtarzalnym wyglądzie. W projekcie zastosowano przesuwne lub składane okna i drzwi. System ten nadaje się również do tworzenia elewacji pionowych lub pochyłych i można go łatwo modyfikować w szerokiej gamie wzorów profili.Marka WICONA, będąca częścią globalnej firmy aluminiowej Hydro, od ponad 70 lat dostarcza know-how, inteligentne, zaawansowane technologicznie aluminiowe systemy budowlane i wszechstronną obsługę  architektów i specjalistów branży metalowej. Systemy WICONA znalazły swoje zastosowanie w tysiącach obiektów, reprezentujących przykłady zrównoważonego budownictwa na całym świecie, tworząc nowe obszary miast przyszłości. Od 2021 roku, zgodnie z nową strategią handlową WICONA jest brandem reprezentującym Grupę Hydro na rynku polskim. Marka SAPA nadal będzie dostępna dla Klientów w Polsce specjalizujących sie w eksporcie swoich wyrobów do Skandynawii.


WICONA
TheImagine