• Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Reklama

Zielone, energooszczędne, bezpieczne, skomunikowane - osiedla przyszłościPonad 50% Polaków jest zadowolonych z otoczenia miejskiego


Projektowanie miast to ogromne wyzwanie, z którym mierzą się dziś architekci. Z jednej strony musi być odpowiedzią na rosnące, globalne wyzwania ekologiczne. Z drugiej – oferować maksymalny komfort mieszkańcom. Otoczenie, w którym funkcjonujemy, ma na nas ogromny wpływ, jednak badania pokazują, że jedynie nieco ponad 50% Polaków jest z niego zadowolonych1, a nasze funkcjonalne, estetyczne i ekologiczne potrzeby wciąż rosną – mówi Zbigniew Poraj, doradca zarządu Aluprof SA.


Budynki odpowiadają za ok. 40 proc. światowego zużycia energii oraz emisji dwutlenku węgla – wynika z raportu „Emerging Trends in Real Estate 2022” opracowanego przez PwC. Jak wskazuje raport „Mieszkałbym. Czego od domu oczekują Polacy” zrealizowany przez Think Co. Real Estate Research Lab, obecnie 57% Polaków deklaruje, że jest zadowolonych z miejsca, w którym żyje2. Niemal połowa z nas tak nie uważa: brakuje nam dobrej komunikacji (22% odpowiedzi), martwi nas zły stan środowiska (24%), obawiamy się o wysokie koszty życia (36%)3. To wymusza zieloną rewolucję w budownictwie, która zmierza obecnie w kierunku projektowania obiektów niskoemisyjnych, samowystarczalnych i energooszczędnych. Z tych względów współczesne budownictwo, jak rzadko która branża, może dać nam już dzisiaj wgląd w to, jak będzie wyglądała przyszłość.

- Cechy projektowanych obecnie najnowocześniejszych obiektów miejskich stanowią jasny drogowskaz pokazujący kierunki, które niebawem ukształtują nowe osiedla przyszłości. Gdy spojrzymy na wyróżniające się realizacje w tegorocznej edycji konkursu „Obiekt Roku w systemach Aluprof”, dostrzeżemy te przyszłe trendy bardzo wyraźnie – mówi Zbigniew Poraj, doradca zarządu Aluprof SA.

Zaproszenie do przyszłości

Jako przykłady można tu wskazać m.in. takie inwestycje jak  Rezydencja Wintera, Plac Unii, Deo Plaza, Browary Wrocławskie, Księcia Witolda 46 i 48, Apartamenty przy Warzelni –  Browary Warszawskie. Wszystkie one nieprzypadkowo znalazły się w II etapie wspomnianego konkursu. Obiekty te, mimo różnych lokalizacji, cechują się dopasowaniem do otoczenia i oczekiwań mieszkańców poprzez połączenie budynków mieszkalnych z lokalami usługowo-handlowymi. Przykładowo, Deo Plaza to realizacja łącząca nowoczesność z tradycyjnym charakterem zabytkowej zabudowy Wyspy Spichrzów, która zainspirowana była odrestaurowanym spichlerzem Deo. Z kolei obiekty Księcia Witolda 46 i 48 cechują się zastosowanymi przeszkleniami, które umożliwiają podziwianie panoramy Wrocławia oraz dostarczają naturalne światło do wnętrz.   

Jak więc będą wyglądały i funkcjonowały osiedla, które połączą walory ekologiczne z cechami zapewniającymi lokalnym społecznościom poczucie dobrostanu? Kluczowe wyróżniki:

  • energooszczędność obiektów. Mowa tu przede wszystkim o systemach monitorowania i inteligentnego zarządzania energią, dzięki którym jej zużycie może zostać zminimalizowane bez uszczerbku dla komfortu mieszkańców. Dodatkowo, odpowiednie okna i drzwi o wysokiej izolacji termicznej gwarantują nie tylko przepuszczanie naturalnego światła, lecz także ograniczanie straty ciepła i zmniejszenie zapotrzebowanie na energię, zwiększając tym samym jakość energetyczną i opłacalność inwestycji.
  • maksymalne wykorzystanie zasobów i źródeł naturalnych. Panele fotowoltaiczne na dachach budynków dostarczą czystą energię, którą wspomniane inteligentne systemy sterowania skierują tam, gdzie jest najbardziej potrzebna. Z kolei wodną samowystarczalność budynków powiększą rozwiązania takie jak ogrody deszczowe, wspierające retencję wody, osiedlowe oczyszczalnie oraz systemy odzysku tzw. wody szarej, która może być wykorzystywana do spłuczek WC, podlewania zieleni czy mycia aut.
  • zieleń, zapewniająca bliższą łączność z naturą. Nowoczesne myślenie projektantów zakłada nie tylko maksymalizację ilości zieleni pomiędzy budynkami, ale także tworzenie ogrodów na dachach. Rezygnacja z koszenia trawników czy zastępowanie ich polnymi łąkami stwarza korzystne warunki dla pożytecznych owadów zapylających i pomaga obniżać temperaturę w czasie upałów, a sadzenie roślin filtrujących powietrze poprawia nie tylko estetykę, ale również jakość powietrza.


Aluminium – surowiec przyszłości

Warunkiem koniecznym sukcesu przy projektowaniu tak ambitnych rozwiązań jest sięgnięcie po nowoczesne materiały budowlane, które pozwolą połączyć wszystkie opisane wyżej cechy osiedli przyszłości. Wśród nich na pierwszy plan wysuwa się aluminium, dające architektom wyjątkowe możliwości – zarówno jeśli chodzi o właściwości samego materiału, jak i o jego elastyczność w zastosowaniu.
 
- Aluminium umożliwia nie tylko realizację najbardziej kreatywnych wizji architektów, ale również pomaga osiągać zrównoważone cele. Dzięki niewielkiemu ciężarowi, trwałości i odporności na korozję, systemy aluminiowe będą pełniły swoją funkcję przez wiele lat, co eliminuje konieczność konserwacji czy wymiany, a w konsekwencji czyni budynek bardziej ekologicznym – tłumaczy Zbigniew Poraj, doradca zarządu Aluprof SA.Aluprof
press box