• Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Reklama

Nowoczesne rozwiązania Aluprof w najpiękniejszych filharmoniach, operach i salach koncertowychCo łączy teatr muzyczny Capitol We Wrocławiu, filharmonię w Szczecinie, budynek NOSPR w Katowicach i pierwszą w Polsce prywatną salę koncertową Cavatina Hall? Poza tym, że to jedne z najpiękniejszych w naszym kraju budynków pełniących funkcje kulturalne, mają jeszcze jeden wspólny mianownik. W każdym z nich wykorzystano rozwiązania firmy Aluprof, lidera w zakresie dostarczania systemów aluminiowych przeznaczonych do produkcji m.in. okien, drzwi i fasad dla branży budowlanej i konstrukcyjnej.


Spektakularne inwestycje możliwe dzięki innowacyjnym produktom

Sale koncertowe, opery czy filharmonie to budynki, które stanowią nie lada wyzwanie dla projektantów i architektów. Jako obiekty użyteczności publicznej o prestiżowym charakterze są uznawane za wizytówkę miasta, która powinna przykuwać uwagę swoim wyglądem i przyciągać nie tylko melomanów, ale też turystów. Jednocześnie, z racji pełnionych ról, inwestycje tego typu muszą być funkcjonalne i dostosowane do wysokich wymagań, m.in. w zakresie akustyki. W ciągu ostatnich lat w Polsce powstało wiele atrakcyjnych gmachów przeznaczonych na cele kulturalne – wśród nich warto wymienić m.in. Cavatina Hall w Bielsku-Białej, filharmonię im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, Operę i Filharmonię Podlaską w Białymstoku, Filharmonię Warmińsko-Mazurską w Olsztynie, Filharmonię Kaszubską w Wejherowie, Filharmonię Koszalińską, Gorzowską i Świętokrzyską, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, budynek Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach czy teatr muzyczny Capitol We Wrocławiu. Tym, co łączy wszystkie te obiekty, jest wykorzystanie rozwiązań firmy Aluprof, lidera w produkcji nowoczesnych systemów aluminiowych i innowacyjnych rozwiązań dla budownictwa. Znaczna w tym zasługa właściwości, jakie posiada aluminium. Poza dużą wytrzymałością, wyróżnia je wysoka estetyka i stosunkowo niewielka waga. Dodatkowo, dzięki opcji gięcia łuków, nadawania profilom określonych kształtów oraz możliwościom obróbki tego materiału, aluminiowe okna, drzwi i fasady doskonale wpisują się w wymagania stawiane nowoczesnym budynkom, także tym wyróżniającym się niespotykaną formą, rekordową wysokością czy imponującymi przeszkleniami. O wyjątkowości tego metalu świadczyć też może fakt, że jest on bardzo ekologiczny i może być wielokrotnie poddawany recyklingowi. Doskonałe parametry aluminium to jednak tylko jeden z powodów wykorzystywania rozwiązań Aluprof w topowych realizacjach architektonicznych. Równie ważne jest dysponowanie odpowiednią technologią i zapleczem, które umożliwiają tworzenie konkretnych, nierzadko innowacyjnych systemów odpowiadających wymaganiom danego projektu.

Rozwiązania Aluprof w prestiżowych budynkach pełniących funkcje kulturalne

Na mapie Polski nie brakuje oper, filharmonii czy sal koncertowych, które swoją formą i innowacyjnością dorównują najbardziej znanym europejskim i światowym obiektom kulturalnym. Ich atrakcyjny, przykuwający uwagę wygląd to niejednokrotnie wynik zastosowania spektakularnych fasad, które udaje się wykonać dzięki zastosowaniu produktów firmy Aluprof. Przykładem może być filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zaprojektowana przez Estudio Barozzi Veiga we współpracy z architektem Jackiem Lenartem, który był polskim partnerem projektu.  W 2015 roku obiekt ten otrzymał prestiżową nagrodę Mies van der Rohe Award przyznawaną najlepszym obiektom powstałym na Starym Kontynencie i uznawaną za najważniejsze architektoniczne wyróżnienie w Europie. Lekka, wykonana  z mlecznego szkła bryła, która swoim kształtem przywodzi na myśl lodowe góry, zaskakuje abstrakcyjną, surową formą. Biała, niemal pozbawiona okien elewacja płynnie łączy się z dachem i może być podświetlana na rożne kolory. Tradycyjny podział na kondygnacje zastąpiono pionowymi, aluminiowymi profilami, które odpowiadają za uzyskanie charakterystycznego efektu kratownicy. Udało się go osiągnąć m.in. dzięki wykorzystaniu bazy obiektu w postaci fasady słupowo-ryglowej MB–SR50 Aluprof. Kolejnym przykładem obiektu przeznaczonego na cele kulturalne, w którym zastosowanie znalazły rozwiązania Aluprof, jest teatr muzyczny Capitol we Wrocławiu. Obiekt, zaprojektowany przez z pracownię KKM Kozień Architekci, powstał w miejscu, w którym przed II wojną światową działał kinoteatr Capitol, a już po wojnie m.in. Teatr Muzyczny i Operetka Wrocławska. Stworzony kompleks nie tylko został czterokrotnie powiększony (z 4 tys. m² do 18 tys. m²), ale też zyskał nowe oblicze, stając się jedną z wizytówek Wrocławia. Capitol, choć z racji swojej lokalizacji, tuż przy zbiegu ulic Józefa Piłsudskiego i Świdnickiej, jest mocno wyeksponowany, nie zdominował sąsiedniej zabudowy. Duża w tym zasługa części wejściowej, która stanowi rodzaj zadaszonego, przeszklonego dziedzińca zapraszającego przechodniów do wnętrza. W jego stworzeniu, podobnie jak w przypadku częściowo przeszklonej fasady, wykorzystano produkty Aluprof: fasadę słupowo-ryglową MB–SR50N,  aluminiowe przegrody wewnętrzne systemu MB–45, aluminiowe przesuwne drzwi z przegrodą termiczną MB–DPA, a także rozwiązania przeciwpożarowe na bazie systemu MB–SR50 EI.

Aluminium w harmonii z kulturą

Ogromne możliwości, jakie produkty Aluprof dają projektantom obiektów kulturalnych, doskonale widać też na przykładzie Filharmonii w Gorzowie Wielkopolskim. Budynek powstał w 2011 roku i został zaprojektowany przez architekta Daniela Frąca z Biura Projektów Budownictwa Ogólnego BUDOPOL S.A. Nowoczesny, kilkukondygnacyjny gmach wyróżnia się oryginalnymi, spektakularnymi rozwiązaniami architektonicznymi. Szczególną uwagę zwracają zwłaszcza imponujące przeszklenia w fasadzie frontowej (uzyskane dzięki zastosowaniu ściany słupowo-ryglowej MB-SR50N Aluprof) i charakterystyczna bryła uzupełniona kolumnadą. Obiekt, którego łączna powierzchnia wynosi 6589 m², mieści w sobie nie tylko filharmonię, ale też przestrzenne foyer, salę kameralną, zaplecze artystyczne, cztery sale prób oraz przestrzeń administracyjną i publiczną. Tym samym mogą się tu odbywać nie tylko koncerty, ale też inne wydarzenia kulturalne  czy edukacyjne. Dodatkowo, aby zwiększyć komfort osób odwiedzających filharmonię, w budynku zaprojektowano wielopoziomowy parking, dziedziniec wypoczynkowy i bistro. Wyjątkowość inwestycji doceniono, przyznając jej  główną nagrodę w kategorii obiektów kultury w konkursie "Budowa Roku 2011" organizowanym przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa.  Równie ciekawy efekt udało się osiągnąć pracowni Konior Studio odpowiedzialnej za zaprojektowanie mieszczącej się w Katowicach siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Projektując budynek  autor - architekt Tomasz Konior nawiązał do typowych dla śląskiego krajobrazu familoków, czyli robotniczych, ceglanych domów z czerwonymi framugami okien. W wykonanej z ręcznie wypalanej cegły elewacji, którą przecinają pionowe szczeliny, ukryto okna i podcienia co nadało bryle ascetyczną, a przez to monumentalną formę. W przypadku tego obiektu wykorzystano fasady słupowo-ryglowe systemu MB-SR50,  okna i drzwi z izolacją termiczną MB–70 oraz drzwi podnoszono-przesuwne MB–77HS.

Pierwsza w Polsce prywatna sala koncertowa z fasadą Aluprof


Choć budynki takie jak sale koncertowe, opery czy filharmonie zwykle powstają na zamówienie samorządów lub instytucji kulturalnych, to coraz częściej zdarza się, że na ich budowę decydują się inwestorzy prywatni. Doskonałym przykładem komercyjnego obiektu kulturalnego, który niczym nie ustępuje realizacjom finansowanym z budżetu państwa, jest Cavatina Hall w Bielsku-Białej – pierwsza w Polsce prywatna sala koncertowa połączona ze studiem nagrań i nowoczesnymi powierzchniami biurowymi klasy A. Atrakcyjny wygląd, uzyskany za sprawą futurystycznego kształtu, jaki nadano budynkowi, potęguje zastosowanie szklanej elewacji, która pozwala optymalnie doświetlić wnętrza. Warto przy tym podkreślić, że Cavatina Hall został zaprojektowany zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, co potwierdza certyfikat środowiskowy BREEAM na poziomie Excellent. Wyjątkowość obiektu docenili też międzynarodowi eksperci, przyznając mu nagrody w prestiżowych konkursach, takich jak DNA Paris Design Awards 2022 (w kategorii „Cultural Architecture”), International Architecture & Design Awards („Platinium Winner” w kategorii Commercial Interior Build) czy Architecture MasterPrize (w kategorii „Commercial Architecture”). Ponadto, Cavatina Hall znalazła się w gronie wyróżnionych przez internautów budynków w IV edycji konkursu „Obiekt Roku w Systemach Aluprof”. Zdobyte wyróżnienia potwierdzają, że w niezwykle udany sposób łączy on w sobie funkcje biurowe i kulturalne. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom architektonicznym, wśród których znalazły się fasady na bazie systemu MB-SR50N firmy Aluprof (w wersji klasycznej oraz w wersji półstrukturalnej MB-SR50N EFEKT), zachwyca swoim oryginalnym wyglądem.

W ostatnich latach w całym kraju powstają dziesiątki gmachów przeznaczonych na potrzeby kultury. Dzięki kreatywności wybitnych architektów i odwadze inwestorów wiele z nich zachwyca swoim wyglądem, zachowując przy tym doskonałe parametry w zakresie energooszczędności i akustyki. Śmiałe wizje projektantów w połączeniu z rozwiązaniami Aluprof sprawiają, że polskie miasta ożywają i wybrzmiewają na nowo.Aluprof SA należy do Grupy Kapitałowej Grupa Kęty SA — notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, najnowocześniejszej i najszybciej rozwijającej się firmy produkcyjnej w branży aluminiowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Spółka posiada 5 zakładów produkcyjnych w Polsce oraz 9 spółek handlowych w Europie i USA. Jest obecna w ponad 50 krajach oraz prowadzi ekspansję na kolejne światowe rynki. Firma dostarcza innowacyjne, energooszczędne i bezpieczne systemy aluminiowe przeznaczone do produkcji okien, drzwi, fasad i osłon przeciwsłonecznych dla branży budowlanej i konstrukcyjnej. Zgodnie z hasłem „Let’s build a better future” Aluprof promuje ideę zrównoważonego rozwoju w budownictwie i wdraża odpowiedzialne działania m.in. na rzecz redukcji śladu węglowego. Więcej informacji na stronie producenta: https://aluprof.com.

Aluprof
press box